10 sposobów oszczędzania pieniędzy i mądrego inwestowania

17.02.2021
Category: Jeśli Możesz

W tych trudnych ekonomicznie czasach wszyscy musimy pomyśleć o tym, jak więcej zaoszczędzić lub zarobić więcej z naszych ciężko zarobionych dolarów.

To prawda, nie zawsze łatwo jest zaoszczędzić – zwłaszcza jeśli nigdy nie uczono cię, jak to robić. Może być również trudno wyłożyć pieniądze na przyszłość, jeśli zależy Ci na opłaceniu rachunków w tym miesiącu. Mimo to każdy może skorzystać na odkładaniu dodatkowej gotówki. Oto 10 wskazówek, jak to zrobić – bezboleśnie i bez konieczności posiadania tytułu MBA z finansów.

Porada 1: Po prostu zapytaj

Zawsze jestem zdumiony tym, jak łatwo ludzie automatycznie wyciągają portfele – lub karty kredytowe – w celu uzyskania produktu lub usługi, której chcą, bez zastanawiania się nad tym, czy mogą uzyskać pożądane korzyści taniej, a może nawet za darmo. Aby oszczędzanie pieniędzy stało się sposobem na życie, pamiętaj o frazie: „Po prostu zapytaj! Na początek zadaj sobie trzy pytania:

Czy mogę dostać to za darmo?

Czy mogę dostać to za mniej?

Czy mogę to dostać w zamian za coś innego?

Wierz lub nie, ale szybko zmierzamy w stronę wolnego kraju: bezpłatne pobieranie muzyki, bezpłatne wiadomości i informacje, bezpłatne oferty na wszystko, od kosmetyków i towarów luksusowych po pomoc prawną i posiłki.

Jeśli coś, czego chcesz, nie jest dostępne za darmo, nie oznacza to, że nie możesz tego dostać za mniej niż pełną cenę wywoławczą. Po prostu bądź przygotowany do negocjacji – oczywiście w miły sposób. Większość ludzi uważa, że ​​reklamowana metka z ceną jest „wyryta w kamieniu. Prawda jest taka, że ​​możesz negocjować prawie wszystko – od ubrań w domu towarowym po rachunki medyczne. Poproś o zniżkę, jeśli płacisz gotówką. Zawsze pytaj „czy to najlepsza cena, jaką możesz zaoferować? I nie bój się poinformować sprzedawców, że szukasz okazji. Nie ma wstydu w pytaniu: „Czy ten przedmiot wkrótce trafi do sprzedaży? Jeśli odpowiedź brzmi „Tak, zaczekaj z zakupem, aż do sprzedaży.

Nie możesz znaleźć darmowego lub rabatu? Wtedy może być czas na wymianę. Zamiast płacić za towary i usługi, zaproponuj wymianę swojego talentu (może to być gotowanie, stomatologia, splatanie włosów, nauczanie gry na fortepianie lub cokolwiek) innym. Nawet jeśli nie możesz zaoferować usługi, możesz mieć coś wartościowego do wymiany. To jest cała idea stojąca za coraz bardziej popularnymi usługami wymiany domów, na przykład, w których możesz zamienić się domem z kimś w odległym kraju (bezpłatnie) w zamian za tymczasowe zamieszkanie u siebie.

Porada 2: Przestrzegaj (nie nienawidź!) Ograniczonego budżetu

Dzięki recesji coraz więcej Amerykanów w końcu wraca do podstaw finansowych – w tym do robienia czegoś, czego większość ludzi się boi: budżetowania. Jeśli nie masz jeszcze budżetu lub jeśli Twój bieżący budżet ciągle się wyczerpuje, nie przejmuj się, wiedząc, że nie jesteś sam. W rzeczywistości 70% wszystkich Amerykanów nie ma budżetu roboczego. Być może nie jest to takie zaskakujące, biorąc pod uwagę, że większość z nas nie nauczyła się, jak budżetować w domu lub w szkole. Bądź szczery: kiedy myślisz o „ograniczonym budżecie, czy wewnętrznie brzydzisz się tym pomysłem, żałując, że zamiast tego masz tyle pieniędzy, które możesz wydać na wszystko, co chcesz? A może automatycznie zakładasz, że posiadanie budżetu oznacza drastyczną zmianę stylu życia, ponieważ będzie wiele rzeczy, których nie możesz kupić, zrobić lub mieć? Jeśli tak, musisz pozbyć się tych negatywnych myśli i nieporozumień. Po pierwsze,nawet milionerzy mają budżety.

Uświadom sobie również, że tworzenie budżetu – i życie z nim – nie musi być tak restrykcyjne. Nie oznacza też całkowitego zakończenia wydawania pieniędzy lub dobrej zabawy. W rzeczywistości dobrze przygotowany budżet będzie zawierał pewne „smakołyki. I to właśnie te „smakołyki – pewne nagrody, które dajesz sobie co miesiąc – pomogą ci trzymać się budżetu. Pomyśl o budżecie jako o swoim osobistym „planie wydatków. Dzięki „Planowi wydatków ustalasz priorytety dotyczące tego, co zrobić ze swoimi pieniędzmi – a czego z nimi nie robić. Innymi słowy, dzięki „Planowi wydatków nie będziesz już robić niekończącej się serii zakupów impulsowych (zarówno dużych, jak i małych). Zamiast tego, w końcu będziesz kontrolować swoje pieniądze, zamiast pozwalać swoim pieniądzom kontrolować Ciebie.

Oprócz zapewniania władzy i kontroli nad swoimi finansami oraz pomagania w oszczędzaniu pieniędzy, umiejętnie opracowany budżet:

1. Uniemożliwia życie od wypłaty do wypłaty.

2. Pozwala zaoszczędzić na przyszłe cele i marzenia.

3. Pomaga uniknąć zadłużenia.

4. Zmniejsza stres i niepokój związany z opłaceniem rachunków.

Kiedy spojrzysz na korzyści wynikające z posiadania budżetu lub „planu wydatków, jasne jest, że powinieneś przyjąć tę koncepcję, a nie martwić się nią.

Porada 3: Zwiększ swój kredyt – i zarób 1 milion dolarów

W jednej z moich książek, The Money Coach’s Guide to Your First Million , wyjaśniłem, jak dobry kredyt może pomóc Ci zaoszczędzić lub zarobić ponad 1 milion dolarów w ciągu Twojego życia. Jak to? Osoby z doskonałym kredytem uzyskują najlepsze oprocentowanie i warunki w zakresie wszystkiego, od kredytów biznesowych i studenckich po karty kredytowe i hipoteki. Dostają też lepiej płatne posady i częstsze awanse. Co więcej, oszczędzają pieniądze na wielu produktach finansowych powiązanych z Twoją zdolnością kredytową – takich jak ubezpieczenie na życie i ubezpieczenie samochodu.

Każdy, kto żyje w dzisiejszym społeczeństwie, wie, że odrzucenie kredytu lub nawet odmowa pracy tylko z powodu złego kredytu może być uciążliwe. Więc co powinieneś zrobić? Dowiedz się, jak zwiększyć swoją zdolność kredytową, znając tajniki sposobu określania wyniku przez Fair Isaac Corp., firmę, która oblicza Twoją zdolność kredytową FICO.

Ocena punktowa FICO waha się od 300 do 850 punktów; im wyższy wynik, tym lepiej. Masz „doskonały kredyt, jeśli Twój wynik wynosi 760 lub więcej. Zgodnie z modelem oceny kredytowej Fair Isaac, Twoja ocena kredytowa FICO opiera się na pięciu głównych czynnikach:

35% Twojego wyniku opiera się na Twojej historii płatności

30% wyniku zależy od wykorzystanej kwoty kredytu

15% Twojego wyniku zależy od długości Twojej historii kredytowej

10% Twojego wyniku zależy od kombinacji punktów

10% Twojego wyniku zależy od zapytań i nowego kredytu, który przyjąłeś

Znając te fakty, oto kilka wskazówek, które pomogą Ci zmaksymalizować swoją zdolność kredytową.

1. Terminowe opłacanie rachunków.

Nawet jeśli możesz dokonać tylko minimalnych płatności, jest to lepsze niż spóźnienie z rachunkiem, ponieważ opóźnione płatności o 30 dni lub więcej mogą obniżyć Twój wynik FICO o 50 punktów lub więcej.

2. Nie maksymalizuj swoich kart kredytowych.

Ogólnie staraj się, aby saldo nie przekraczało 30% dostępnego limitu kredytowego. Na przykład, jeśli masz kartę z linią kredytową w wysokości 10 000 USD, upewnij się, że nie masz na niej salda przekraczającego 3000 USD. Jeśli możesz spłacać swoje karty kredytowe co miesiąc, to jeszcze lepiej. Ale jeśli nie możesz, lepiej rozłożyć dług na kilka kart, aby utrzymać niższe saldo, niż maksymalnie wykorzystać jedną kartę.

3. Nie zamykaj starszych, założonych kont.

Dobrze jest spłacić kartę kredytową i ostatecznie otrzymać wyciąg pokazujący zerowe saldo. Jeśli jednak spłacasz wierzyciela, nie popełnij błędu zamykając to konto, ponieważ 15% wyniku FICO jest oparte na długości Twojej historii kredytowej. Im dłuższa masz historię kredytową, tym lepszy jest Twój wynik.

4. Unikaj „złych form zaliczenia.

Jestem pewien, że wszedłeś do domu towarowego i zaoferowano Ci 10% zniżki – lub jakąś inną zniżkę – tylko za otwarcie karty kredytowej u tego sprzedawcy, prawda? Złapałeś przynętę? Jeśli tak, zdaj sobie sprawę, że mogłeś zaszkodzić swojej zdolności kredytowej. Dlatego. Model punktacji FICO lepiej ocenia niektóre formy kredytu niż inne. Na przykład obecność kredytu hipotecznego na raporcie kredytowym pomoże w uzyskaniu wyniku, ale zbyt wiele kart Consumer Finance (tj. Kart wydanych przez domy towarowe i sprzedawców detalicznych) może mu zaszkodzić. Z tego powodu zrób sobie przysługę i powiedz „Nie tym ofertom kart kredytowych ze sklepów, którym patronujesz. Po prostu użyj głównej karty kredytowej – takiej jak Visa, MasterCard, American Express lub Discover Card – jeśli potrzebujesz kredytu, aby dokonać zakupów.

5. Wystąp o kredyt tylko wtedy, gdy naprawdę go potrzebujesz.

Tylko dlatego, że otrzymujesz wstępnie zatwierdzoną ofertę pocztą lub jakiś telemarketer dzwoni do Ciebie, aby poprosić o kartę kredytową, nie oznacza, że ​​powinieneś ją przyjąć. Powinieneś szukać kredytu tylko wtedy, gdy absolutnie go potrzebujesz, ponieważ przyjęcie zbyt dużej ilości nowego kredytu – lub nawet samo ubieganie się o niego – obniży Twoją zdolność kredytową. Za każdym razem, gdy ubiegasz się o pożyczkę – bez względu na to, czy chodzi o kartę kredytową, pożyczkę na samochód, kredyt hipoteczny czy pożyczkę studencką – pożyczkodawca sporządza raport kredytowy i generuje „zapytanie dotyczące Twojego pliku kredytowego. To zapytanie pozostaje aktualne przez dwa lata, a pojedyncze zapytanie może obniżyć Twój wynik FICO nawet o 35 punktów.

Wskazówka 4: Idź naprzód i kupuj – po prostu nie zapomnij wziąć tych trzech rzeczy

Osoby, które pilnują swoich portfeli, powinny zawsze robić zakupy z trzema rzeczami: budżetem, kumplem i stoperem. Budżet to z góry określona kwota, na jaką możesz pozwolić sobie na wydanie gotówki. Jeśli korzystasz z kredytu, ustaw maksymalną kwotę, którą możesz spłacić w ciągu maksymalnie dwóch lub trzech miesięcy. Zadaniem twojego kumpla jest zapewnienie ci odpowiedzialności. Jest dziewczyną, która pójdzie z tobą – do tego butiku, który kochasz, do centrum handlowego lub gdziekolwiek – i przypomni ci, żebyś nie przepłacał i nie zadłużał się. Jej rolą jest również wyciągnięcie Cię ze sklepów, gdy osiągniesz swój limit. I tutaj pojawia się ostatni zakup, który trzeba wziąć.

Możesz wyrządzić wiele szkód swojemu portfelowi i kartom kredytowym, spędzając wiele godzin w centrum handlowym lub robiąc zakupy przez cały dzień. Zamiast tego spróbuj ustawić limit czasowy na wycieczki na zakupy. Dobrym sposobem na to jest użycie tykającego stopera – lub innego urządzenia z dzwonkiem, minutnikiem, brzęczykiem lub dzwonkiem – które można ustawić na stały, krótki okres czasu. Dobry limit czasu to 1 godzina; Maksymalnie 2 godziny. Możesz ustawić stoper tak, aby „zadzwonił w ciągu godziny, po czym otrzymasz werbalne / dźwiękowe przypomnienie, że nadszedł czas, aby zakończyć zakupy danego dnia.

Porada 5: Zwiększ swoje oszczędności

Prawdopodobnie słyszałeś o pracodawcach, którzy oferują odpowiednią składkę, gdy wpłacasz pieniądze na plan oszczędnościowy 401 (k) emerytalny w pracy. Cóż, 401 (k) nie jest jedynym sposobem na zwiększenie oszczędności. Możesz również uzyskać odpowiednią wpłatę na swoje oszczędności, otwierając Indywidualne Konto Rozwoju lub ARP.

Osoby o niskich lub umiarkowanych dochodach mogą wpłacać pieniądze na IDA, czyli konto oszczędnościowe zaprojektowane, aby pomóc ludziom rozwinąć dyscyplinę podatkową i osiągnąć cele, takie jak oszczędzanie na studia, zakup domu, założenie firmy lub opłacenie przejście na emeryturę. (I nie daj się zwieść określeniu „niskie dochody. Miliony osób i rodzin – nawet pracowników umysłowych – zostanie uznanych za „osoby o niskich dochodach, ponieważ niedawno stracili pracę, obniżyli wynagrodzenie lub wykonali pracę godziny zredukowane).

Te IDA również zwiększają Twoje oszczędności, ponieważ w przypadku IDA za każdego zaoszczędzonego dolara otrzymujesz odpowiedni wkład w wysokości 2 lub 3 USD. To tak, jakbyś uzyskał 200% lub 300% zwrotu swoich pieniędzy – bez ryzyka! Jaki jest haczyk? W przypadku większości IDA musisz zgodzić się na oszczędzanie przez określony czas, co najmniej 1 rok. Niektóre wymagają 5 lat oszczędności lub więcej. Ale powiedzmy, że możesz sobie pozwolić na odkładanie 200 dolarów miesięcznie. Pod koniec roku to 2400 dolarów. Z IDA, który ma równowartość 2 do 1 USD, otrzymasz dodatkowe 4800 USD na swoje konto. Pieniądze – bez żadnych zobowiązań – pochodzą od korporacji, agencji rządowych i organizacji non-profit.

Porada 6: Nie inwestuj przedwcześnie na giełdzie

Na moich warsztatach finansowych lub przez e-mail czasami dostaję pytania od ludzi, którzy chcą wiedzieć, gdzie powinni zainwestować 5000 dolarów lub jakąś inną część pieniędzy, którą mają wypalając dziurę w kieszeni. Zbyt często osoby te nie zajęły się nawet podstawami finansowymi, takimi jak spłata zadłużenia na karcie kredytowej, założenie co najmniej trzymiesięcznej poduszki pieniężnej, wykupienie ubezpieczenia na życie i ubezpieczenia na wypadek inwalidztwa oraz sporządzenie testamentu. Dopóki nie poradzisz sobie z tymi pięcioma podstawami finansowymi, nie jesteś jeszcze gotowy, aby ryzykować pieniądze na Wall Street. Powiedzmy, że kupujesz akcje warte 1000 USD, a trzy miesiące później masz jakiś kryzys finansowy. Bez funduszu „deszczowego dnia będziesz zmuszony sprzedać swoje akcje, aby zebrać gotówkę. W tym scenariuszu będziesz płacić wyższe podatki, ponieważ posiadałeś akcje krócej niż rok,w zależności od notowań akcji, możesz być również zmuszony do sprzedaży ze stratą.

Porada 7: Skoncentruj się na procesie inwestowania, a nie na produktach

Jeśli kiedykolwiek czytałeś magazyn finansowy, z pewnością widziałeś nagłówki w rodzaju „Najlepsze fundusze inwestycyjne, jakie możesz kupić lub „10 akcji, które musisz teraz posiadać! Tego rodzaju historie powodują, że wielu ludzi koncentruje się na niewłaściwej rzeczy, jeśli chodzi o inwestowanie. Aby odnieść sukces jako inwestor, nie przejmuj się produktami – czyli tak zwanymi najlepszymi funduszami akcyjnymi, obligacyjnymi lub inwestycyjnymi. Zamiast tego skup się na procesie inwestowania. Zbierzesz swoje bogactwa w odpowiednim czasie, jeśli opanujesz pięciofazowy proces inwestowania:

1. Strategia realizacji własnych celów i potrzeb.

2. Kupowanie właściwych inwestycji z właściwego powodu za odpowiednią cenę.

3. Utrzymywanie i monitorowanie inwestycji w swoim portfelu.

4. Sprzedawanie inwestycji we właściwym czasie, z właściwego powodu, w sposób efektywny podatkowo.

5. Wybór odpowiednich doradców finansowych do pomocy.

Porada 8: Unikaj schematów szybkiego wzbogacenia się i modów

Kiedy jesteś gotowy do inwestowania, zrób sobie przysługę i trzymaj się wypróbowanych i prawdziwych inwestycji, takich jak akcje, obligacje lub fundusze inwestycyjne. Oszczędzaj pieniądze, nie marnując ich na szybkie sposoby na wzbogacenie się i mody. Nawet unikaj ciągłego grania na loterii, jak robi to wiele osób – z marzeniami o dużej wygranej.

Rozważmy historię Jacka Whittakera, biznesmena z Zachodniej Wirginii, który stał się sławny, kiedy w Boże Narodzenie 2002 roku wygrał 315 milionów dolarów w wielostanowej loterii Powerball. W tamtym czasie był to największy jackpot, jaki kiedykolwiek wygrał jeden zwycięski kupon w historii Stanów Zjednoczonych. Niestety, życie Whittakera znacznie się pogorszyło od czasu jego wielkiego „zwycięstwa. Miał wiele problemów prawnych i rodzinnych tragedii, a duża część jego fortuny przepadła. Wśród jego rodzinnych nieszczęść: jego jedyna wnuczka, Brandi, została znaleziona martwa z powodu przedawkowania narkotyków w wieku 17 lat. Podobno otrzymywała od swojego dziadka 2,100 dolarów tygodniowo zasiłku. W maju 2005 roku żona Whittakera, Jewel, złożyła pozew o rozwód po ponad 40 latach małżeństwa. Powiedziała, że ​​wygrana na loterii była „najgorszą rzeczą, jaka kiedykolwiek się przydarzyła parze. Lekcja:nie polegaj na loterii ani na innych tego typu planach, takich jak Twoja droga do bogactwa.

Porada 9: Nie obstawiaj farmy

Zbytnia pewność siebie może oznaczać śmierć dla Twojej strategii inwestycyjnej. Bez względu na to, czy inwestujesz na giełdzie, czy w nowe przedsięwzięcie biznesowe, zawsze złym pomysłem jest wkładanie wszystkich jajek do jednego koszyka i ryzykowanie wszystkiego. Mądrzy przedsiębiorcy i sprytni inwestorzy nie „rzucają kostką i nie ryzykują wszystkiego. Podejmują ryzyko – ale to wykalkulowane ryzyko. Nie ryzykuj wszystkiego: 100% swoich oszczędności, kredytu, wykupienia domu itp. W nadziei, że stworzysz udany biznes lub że jedna inwestycja się zwróci. Zamiast tego bądź gotów zainwestować w swój biznes lub firmę, którą zbadałeś, ale nie rób tego głupio, kosztem wszystkiego innego.

Porada 10: Wybierz dobry zespół finansowy

Niestety niedawna wysypka oszustw finansowych przypomina nam, że praktycznie wszystko można zrobić dobrze – w tym ciężko pracować, oszczędzać i inwestować całe życie – i nadal skończyć bez grosza bez grosza, jeśli nie ma się godnych zaufania doradców finansowych w swoim kącie. Zastanów się, co stało się z ofiarami Bernarda Madoffa – który stworzył największy plan Ponziego w historii Stanów Zjednoczonych i niedawno został skazany na 150 lat więzienia za swoje występki. Jako inwestor musisz odrobić pracę domową, aby trzymać się z dala od „wejść i „nie

Aby znaleźć renomowanego doradcę inwestycyjnego, zacznij od usługi BrokerCheck firmy FINRA, agencji ochrony konsumentów, znanej również jako Financial Industry Regulatory Authority. Podadzą ci podstawowe informacje na temat każdego brokera lub firmy maklerskiej, z którą myślisz o prowadzeniu interesów. FINRA może nawet powiedzieć Ci, czy makler lub doradca inwestycyjny kiedykolwiek został ukarany lub ukarany grzywną przez organy nadzoru papierów wartościowych. To są oczywiste czerwone flagi. Zdobądź również referencje, sprawdź je i nalegaj na otrzymanie części 1 i 2 formularza ADV swojego doradcy. Formularz ADV ujawni, czy doradca inwestycyjny poszedł do szkoły, jakie ma doświadczenie zawodowe i czy miał negatywną historię dyscyplinarną ze strony stanowych lub federalnych organów regulacyjnych. Oprócz brokera lub doradcy inwestycyjnego,posiadanie wykwalifikowanego księgowego i dobrego certyfikowanego planisty finansowego może pomóc w osiągnięciu celów finansowych.

Lynnette Khalfani-Cox , The Money Coach®, jest ekspertem w dziedzinie finansów osobistych, osobowością telewizyjną i radiową oraz autorką wielu książek, w tym bestsellera The New York TimesZero Debt: The Ultimate Guide to Financial Freedom . Występowała w takich ogólnopolskich programach telewizyjnych jak The Oprah Winfrey Show, Dr. Phil, The Tyra Banks Show i Good Morning America . Była opisywana w Washington Post, USA Today i The New York Times i często jest postrzegana jako gościnna komentatorka w CNN i FOX Business Network .

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy