Co to jest finansowanie sprzętu

Co to jest finansowanie sprzętu
16.10.2020
Category: Stopy Procentowe

Uzyskanie sprzętu jest jednym z najczęstszych powodów, dla których właściciele małych firm szukają zewnętrznego finansowania. Możesz kupić wszystko, od komputerów i biurka do biura po sprzęt rolniczy i ciężki sprzęt bez płacenia z góry pełnej ceny.

Ale jak działa finansowanie sprzętu? Czy powinieneś sfinansować sprzęt dla swojej firmy, zamiast go kupować od razu? Jeśli tak, to czy powinieneś otrzymać wypożyczenie lub leasing sprzętu? Czytaj dalej aby się dowiedzieć!

Spis treści

Co to jest finansowanie sprzętu?

Finansowanie wyposażenia to wykorzystanie kredytu lub leasingu w celu zakupu lub pożyczki aktywów trwałych dla Twojej firmy. Ten rodzaj finansowania może zostać wykorzystany do zakupu lub pożyczki dowolnego majątku fizycznego, takiego jak piec restauracyjny lub samochód służbowy. Istnieje ogromna liczba wariantów finansowania sprzętu, które są dostosowane do określonych rodzajów działalności i sprzętu.

Najogólniej mówiąc, najważniejszą rzeczą, którą należy zrozumieć, jeśli chodzi o finansowanie sprzętu, jest to, że służy on finansowaniu środków trwałych. Dlaczego to ma znaczenie? W przeciwieństwie do, powiedzmy, kredytu obrotowego, kupowany składnik aktywów służy jako rodzaj zabezpieczenia. Jeśli nie spłacisz kredytu lub leasingu, pożyczkodawca może przejąć aktywa. Z tego powodu finansowanie sprzętu jest bardziej opłacalnym i mniej ryzykownym sposobem zakupu sprzętu niż inne formy finansowania.

Kto kwalifikuje się do finansowania sprzętu?

Każda firma, która wykorzystuje sprzęt fizyczny, może prawdopodobnie skorzystać z finansowania sprzętu. Obejmuje to takie rzeczy, jak pojazdy, komputery i maszyny używane przez firmę.

Kwalifikacja do finansowania sprzętu to inna sprawa. Pożyczki na sprzęt są zazwyczaj stosunkowo konserwatywnym rodzajem produktu finansowego. W większości przypadków będziesz potrzebować dobrego kredytu (600+) i powinieneś być w stanie wykazać zdolność do obsługi pożyczki lub leasingu sprzętu.

Musisz także wybrać odpowiednią firmę finansującą sprzęt; to znaczy, musisz wybrać taki, który finansuje twój typ sprzętu.

Dlaczego warto korzystać z finansowania sprzętu?

Właściciele firm często uzyskują finansowanie sprzętu w następujących sytuacjach:

  • Potrzebujesz drogiego sprzętu, ale nie możesz sobie pozwolić (lub nie chcesz) kupować go z góry
  • Musisz często wymieniać swój sprzęt, ponieważ ma krótką żywotność lub zawsze potrzebujesz najnowszych technologii
  • Potrzebujesz kombinacji powyższych

Czy finansowanie sprzętu jest odpowiednie dla Twojej firmy? Jeśli Twoja firma znajduje się w sytuacji podobnej do którejkolwiek z powyższych, odpowiedź może brzmieć tak. Istnieje jednak kilka różnych sposobów uzyskania finansowania i ważne jest, aby znać różnicę.

Wypożyczenie sprzętu VS leasing

Istnieją dwa popularne sposoby finansowania sprzętu: poprzez pożyczkę lub leasing. Chociaż obie osiągają te same cele – dając dostęp do sprzętu potrzebnego do prowadzenia firmy – istnieje wiele różnic między tymi dwiema metodami.

Oto podsumowanie każdego z nich:

Pożyczki na sprzęt

Pożyczka na sprzęt to pożyczka zaciągnięta w celu wyraźnego zakupu sprzętu. Zazwyczaj sprzęt zabezpiecza pożyczkę – jeśli nie stać Cię już na spłatę pożyczki, sprzęt pobiera się jako zabezpieczenie.

Pożyczki te są przydatne dla właścicieli firm, którzy potrzebują sprzętu na dłuższą metę, ale nie mogą sobie pozwolić na jego bezpośredni zakup. Instytucja pożyczkowa może zgodzić się na przedłużenie większości kapitału, aby można było spłacać okresowe przyrosty.

Taki układ ma kilka wad. Większość instytucji pożyczkowych zgodzi się zapłacić tylko 80% -90% kosztów, pozostawiając Ci pokrycie pozostałych 10% -20%.

Innym minusem jest to, że w dłuższej perspektywie aranżacja będzie ostatecznie kosztować więcej, niż gdybyś kupił sprzęt od razu.

Oto przykład, jak może wyglądać pożyczka na sprzęt za 25 000 USD:

Pożyczona kwota: 20000 $
20% zaliczki: 5000 $
Oprocentowanie: 7%
Opłata początkowa: 4%
Długość terminu: 36 miesięcy
Miesięczna płatność: 618 $
Całkowity koszt pożyczki: 22 232 USD
Całkowity koszt wyposażenia: 27.232 $

W powyższym przykładzie skorzystanie z pożyczki będzie kosztować prawie 2,5 tys.USD więcej niż zakup sprzętu z góry. Z drugiej strony miesięczne płatności są znacznie łatwiejsze w zarządzaniu niż duża jednorazowa płatność.

Koszt pożyczki zmienia się w zależności od pożyczonej kwoty, stopy procentowej i długości okresu. Z tego powodu przed przyjęciem wypożyczenia sprzętu niezbędne jest wykonanie obliczeń matematycznych. Oprocentowanie pożyczek na sprzęt może się znacznie różnić w zależności od pożyczkodawcy (8% – 30% to bardzo przybliżony przedział dla tego, czego możesz się spodziewać), twojego ratingu kredytowego, ilości czasu, w którym prowadziłeś biznes i dowolnej liczby innych tajemnic formuł, które określony pożyczkodawca zdecyduje się zastosować w Twojej sprawie. W większości przypadków oprocentowanie pożyczek na sprzęt jest stałe, a nie zmienne.

Dzierżawa sprzętu

Leasing sprzętu jest popularną opcją, jeśli musisz często wymieniać sprzęt lub nie masz kapitału na spłatę zaliczki wymaganej do pożyczki. Bardziej prawdopodobne jest również pokrycie dodatkowych kosztów miękkich związanych z wysyłką i instalacją sprzętu.

Zamiast pożyczać pieniądze na zakup sprzętu, płacisz opłatę za wypożyczenie sprzętu. Leasingodawca (firma leasingowa) technicznie zachowuje własność sprzętu, ale pozwala na jego użytkowanie.

Umowy najmu mogą się różnić w zależności od potrzeb Twojej firmy. Najczęściej sprzedawcy zawierają umowę leasingu, jeśli muszą okresowo wymieniać swój sprzęt na zaktualizowaną wersję.

Jeśli chcesz posiadać sprzęt na własność, niektórzy wynajmujący oferują możliwość zakupu sprzętu na koniec okresu.

Leasing generalnie wiąże się z niższymi miesięcznymi ratami niż pożyczka, ale w dłuższej perspektywie może okazać się droższy. Po części leasing jest zwykle droższy, ponieważ wiąże się z wyższym oprocentowaniem niż pożyczka.

Istnieją dwa główne rodzaje leasingu: kapitałowy i operacyjny. Pierwsza funkcjonuje trochę jak alternatywa pożyczki i służy do finansowania sprzętu, który chcesz posiadać na długi okres. Ta ostatnia jest bliżej umowy najmu iw większości przypadków sprzęt zostanie zwrócony wynajmującemu po zakończeniu leasingu. Oba typy mają dużą liczbę odmian. Oto kilka typowych typów, z którymi się spotkasz:

  • Leasing według wartości godziwej (FMV): W przypadku leasingu FMV dokonujesz regularnych płatności podczas wypożyczania sprzętu na określony okres. Po upływie terminu masz możliwość zwrotu sprzętu lub zakupu go po godziwej wartości rynkowej.
  • Leasing wykupu za 1 USD: Rodzaj leasingu kapitałowego, w ramach którego spłacisz koszt sprzętu wraz z odsetkami w trakcie trwania leasingu. Ostatecznie będziesz winien dokładnie 1 dolara. Gdy zapłacisz tę resztę, co jest niewiele więcej niż formalnością, będziesz w pełni posiadać sprzęt. Poza różnicami technicznymi ten rodzaj leasingu jest bardzo podobny do kredytu pod względem struktury i kosztów.
  • Dzierżawa opcji 10%: Ten leasing jest taki sam, jak leasing za 1 USD, ale pod koniec okresu masz możliwość zakupu sprzętu za 10% jego kosztów. Te z reguły wiążą się z niższymi miesięcznymi ratami niż dzierżawa za 1 dolara.

Oto przykład tego, jak może wyglądać dzierżawa 10% opcji za sprzęt o wartości 25 000 USD:

Wartość sprzętu: 25 000 $
Oprocentowanie: 15%
Długość terminu: 36 miesięcy
Miesięczna płatność: 780 $
Całkowity koszt leasingu: 28 079 $
Koszt zakupu: 2500 $
Całkowity koszt wyposażenia: 30,579 $

W praktyce leasing bywa droższy, chociaż ich (zwykle stałe) oprocentowanie mieści się w podobnym przedziale jak w przypadku pożyczek na sprzęt. W zależności od umowy możesz mieć możliwość odpisania całości kosztów leasingu na podatki, a umowy leasingowe nie pojawiają się w Twoich rejestrach w taki sam sposób jak pożyczki. Wpływ dzierżawy na podatki jest zbyt skomplikowany, aby uwzględnić ten artykuł, ale nie trzeba dodawać, że wybrany rodzaj leasingu określi, co i w jaki sposób można umorzyć.

Pożyczka czy leasing? Cztery uwagi

Czy pożyczka lub leasing są lepsze w Twojej sytuacji? Oto kilka pytań, które możesz sobie zadać, aby się dowiedzieć.

Czy mogę sobie pozwolić na 20% zaliczki?

Jeśli nie stać Cię na zapłacenie 20% wartości sprzętu, możesz mieć trudności ze znalezieniem pożyczkodawcy, który jest chętny do współpracy. W takim przypadku dzierżawa może być jedyną opcją.

Ile mogę zapłacić co miesiąc?

Leasing zwykle wiąże się z mniejszymi miesięcznymi ratami niż pożyczka. Jeśli działasz na niewielkiej marży, warto rozważyć leasing. Należy pamiętać, że jeśli planujesz zakup sprzętu pod koniec semestru, prawdopodobnie będziesz musiał zapłacić całość lub część kosztów sprzętu. W dłuższej perspektywie ten układ prawdopodobnie będzie droższy.

Jak długo potrzebuję tego sprzętu?

Ogólna zasada jest taka, że ​​jeśli potrzebujesz sprzętu dłużej niż trzy lata, lepszym rozwiązaniem jest zakup – za własne fundusze lub pożyczkę. Podczas gdy zarówno pożyczki, jak i leasing oferują możliwość posiadania sprzętu w pewnym momencie, pożyczki są zwykle tańsze.

Jak szybko ten sprzęt się zużyje / stanie się przestarzały?

Jeśli korzystasz ze sprzętu, który szybko się zużyje lub stanie się przestarzały, leasing może być tańszą opcją, a ostatecznie nie musisz decydować, co zrobić z przestarzałym sprzętem.

Z drugiej strony, kupując leasing, chcesz mieć pewność, że Twój sprzęt nie zdezaktualizuje się przed upływem okresu leasingu. Nadal ponosisz odpowiedzialność za płacenie do końca semestru, nawet jeśli nie możesz już korzystać ze sprzętu.

Jak znaleźć finansistów sprzętu

W wielu przypadkach ci sami pożyczkodawcy, do których zwracasz się, aby szukać innego rodzaju finansowania, również oferują jakąś formę finansowania sprzętu. Większość tradycyjnych banków i niektóre spółdzielcze kasy pożyczkowe oferują pożyczki na sprzęt, a w niektórych przypadkach nawet leasing.

W przypadku pożyczkodawców internetowych sytuacja staje się nieco trudniejsza. Wiele z nich nie oferuje finansowania sprzętu, a jeśli tak, to nie jest to prawdziwa pożyczka lub leasing; to tylko pożyczka, którą możesz wykorzystać na zakup sprzętu. Z drugiej strony, niektórzy pożyczkodawcy internetowi zajmują się wyłącznie finansowaniem sprzętu. Tak czy inaczej, upewnij się, że wiesz, na jaki rodzaj pożyczki lub leasingu się rejestrujesz. Wielu zewnętrznych podmiotów finansujących sprzęt sprzedaje również używany sprzęt, który został im zwrócony przez poprzednich leasingobiorców.

Ostatnią opcją jest zajęcie się wynajmującym. Są to sprzedawcy sprzętu, którzy oferują własne finansowanie na zakup sprzętu.

Końcowe przemyślenia

Generalnie leasing jest najlepszy w przypadku sprzętu, który wymaga regularnej modernizacji, a pożyczka na sprzęt, który będzie służył długo, zachowując swoją przydatność.

Pamiętaj, że nie ograniczasz się również do tradycyjnych pożyczek terminowych – linie kredytowe i faktoring fakturowy to inne popularne sposoby finansowania niezbędnego sprzętu, jeśli nie możesz sobie pozwolić na spłatę z własnej kieszeni.

Niezależnie od tego, w jaki sposób zdecydujesz się sfinansować swój sprzęt, zrób obliczenia i przeczytaj umowę, aby upewnić się, że warunki będą działać dla Twojej firmy.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy