Czy ujemne saldo na karcie kredytowej wpłynie na moją zdolność kredytową?

17.02.2021
Category: Wystawcy Karty

Ujemne saldo na karcie kredytowej oznacza po prostu, że wystawca karty kredytowej jest ci winien pieniądze. (iStock)

Jeśli przypadkowo przepłaciłeś podczas dokonywania płatności kartą kredytową, na Twojej karcie może pojawić się ujemne saldo. To samo może się zdarzyć, jeśli wkrótce po spłaceniu salda otrzymasz zwrot środków lub kredyt na wyciągu.

Kontynuuj czytanie poniżej

Jednak wiele osób zastanawia się, co oznacza ujemne saldo na karcie kredytowej i czy może to być szkodliwe dla ich zdolności kredytowej. Jeśli zastanawiałeś się nad tym samym, czytaj dalej. Poniższy post wyjaśni, co powinieneś zrobić, jeśli twoja karta ma negatywny wynik i dlaczego niekoniecznie jest to zła rzecz.

Co oznacza ujemne saldo na karcie kredytowej?

Mówiąc prościej, o ile ujemne saldo na koncie bankowym jest powodem do niepokoju, tak nie jest w przypadku karty kredytowej. W tym przypadku posiadanie karty kredytowej jako konsumenta na minusie oznacza po prostu, że wystawca karty kredytowej jest ci winien pieniądze, a nie odwrotnie.

Może się to zdarzyć w kilku przypadkach:

Jeśli otrzymałeś zwrot pieniędzyJest to szczególnie prawdopodobne, jeśli otrzymasz zwrot pieniędzy wkrótce po spłacie karty. Na przykład, powiedzmy, że kupiłeś kurtkę za 100 dolarów, a następnie zdecydowałeś się ją zwrócić. Wkrótce po powrocie spłacasz saldo karty kredytowej. Jeśli Twoje środki zostaną zwrócone, zanim wydasz więcej pieniędzy na karcie, saldo wyniesie -100 USD.

Jeśli otrzymałeś kredyt na wyciąguPodobna sytuacja może wystąpić, jeśli otrzymasz na wyciągu kredyt przekraczający saldo na karcie. Środki na wyciągu mogą się zdarzyć, jeśli za pomocą karty otrzymasz nagrody w postaci zwrotu gotówki. Na przykład, jeśli saldo wynosi 100 USD, a środki na wyciągu 300 USD, saldo wyniesie -200 USD.

Jeśli zapłaciłeś za zakupyOstatnim przypadkiem, w którym saldo ujemne może pojawić się na Twojej karcie, jest przypadkowa przepłata. Jeśli, na przykład, zapłacisz 200 USD, a Twoje bieżące saldo wynosi 50 USD, otrzymasz saldo w wysokości – 150 USD.

Co zrobić, jeśli masz ujemne saldo na karcie kredytowej

Zadzwoń do wierzyciela

Pierwszą rzeczą do zrobienia, jeśli zauważysz ujemne saldo karty kredytowej, jest zadzwonienie na infolinię konsumencką wystawcy karty. Przedstawiciel będzie mógł wskazać, gdzie doszło do nadpłaty i opowie o polityce emitenta dotyczącej ujemnych sald.

Poproś o wpłatęMożesz również zażądać depozytu w wysokości nadpłaty. W niektórych przypadkach możesz poprosić o wpłatę nadwyżki środków na konto bankowe. Możesz również otrzymać je w formie czeku, gotówki lub przekazu pocztowego.

W takim przypadku musisz zadzwonić do działu rozliczeń dla swojej karty i poinformować go, że chcesz, aby saldo ujemne zostało przeliczone.

Kontynuuj zakupyPrawdę mówiąc, gdy masz ujemne saldo na karcie, tak naprawdę nie musisz nic robić. Tutaj ujemne saldo działa jak tymczasowa zaliczka na konto. W tym przykładzie, gdybyś miał saldo – 50 USD, a następnie dokonał zakupów o wartości 50 USD, Twoje nowe saldo na karcie wyniosłoby 0 USD.

Czy ujemne saldo na karcie kredytowej Cię boli?

Ostatecznie posiadanie ujemnego salda na karcie kredytowej nie szkodzi. W rzeczywistości. To wcale nie ma na ciebie większego wpływu. Zarówno Twoja ocena kredytowa, jak i limit kredytowy pozostaną takie same. Jedyną różnicą jest to, że wystawca karty kredytowej jest ci winien pieniądze, a nie odwrotnie.

Mimo to dobrze jest uważnie obserwować swoje płatności i upewnić się, że zbyt często nie otrzymasz ujemnego salda na karcie kredytowej. W końcu, jeśli masz duże pieniądze z ujemnym saldem, nie będziesz mieć do nich dostępu, jeśli będziesz ich potrzebować z innych powodów, takich jak płacenie rachunków lub kupowanie niezbędnych rzeczy, takich jak artykuły spożywcze.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy