Czym do cholery jest Bitcoin?

17.02.2021
Category: Przykład Jeśli

Otrzymujemy zapłatę od niektórych partnerów i reklamodawców, którzy pojawiają się w tej witrynie. Ta rekompensata może mieć wpływ na sposób prezentacji ofert, ale na nasze opinie redakcyjne nie ma wpływu to, jak i czy otrzymujemy zapłatę.

[Wpis gościnny wysłany przez FF w Feeling Financial]

Bitcoin, choć nie jest do końca nowy, wciąż zyskuje na popularności jako alternatywna waluta i inwestycja. Nigdy nie znalazłem się w czołówce wydarzeń internetowych, w końcu zacząłem badać, o co w tym wszystkim chodzi. Mamy nadzieję, że uznasz to za pomocne omówienie Bitcoin.

(Uczciwe ostrzeżenie: ten post staje się trochę długi. Idealnie jest wystarczająco krótki, aby omówić najważniejsze punkty, ale naprawdę chciałem zamieścić wystarczająco dużo szczegółów, aby pomóc Ci dowiedzieć się, czy chcesz zacząć go używać).

Co to jest Bitcoin?

Bitcoin to wirtualna waluta, co oznacza, że ​​istnieje tylko w Internecie. Został wymyślony przez Satoshi Nakamoto, osobę (lub grupę ludzi – nie jest do końca jasne), która szukała alternatywy dla istniejących walut.

Może to zabrzmieć dziwnie lub nawet przerażająco, ale pomyśl przez chwilę, jak inne waluty „istnieją: w większości każda waluta ma wartość tylko dlatego, że wszyscyzgadzamy się, że ma wartość. Dolar jest w zasadzie bezwartościowy (chyba że naprawiasz oponę rowerową), ale możesz go dać komuś innemu w zamian za coś, ponieważ uważa, że ​​jest wart dolara. Jeśli ludzie uważają, że coś ma wartość (czy jest to kartka papieru, czy fragment danych), to ma wartość.

Bitcoin to także system peer to peer (P2P). Dokonujesz płatności elektronicznych bezpośrednio do kogokolwiek płacisz – nie za pośrednictwem banku ani innej strony trzeciej. Różni się to od używania karty kredytowej do kupowania czegoś, a nawet różni się od popularnych usług internetowych, których możesz użyć, aby spłacić przyjaciela za wczorajsze piwo: za pomocą tych metod płacisz bankowi, a bank ostatecznie wysyła pieniądze do jego ostateczny cel.

Jak korzystasz z Bitcoin?

Aby korzystać z Bitcoin, potrzebujesz bitcoinów – jednostek tworzących walutę. Najłatwiej to zrobić, zdobywając portfel Bitcoin i kupując monety za zwykłe stare pieniądze (np. Dolary amerykańskie). Jednak bitcoiny można również zdobyć, gdy komputer rozwiązuje złożone problemy matematyczne i „wydobywa monety. Chociaż pozwalanie komputerowi na tworzenie pieniędzybrzmiświetnie, nie rezygnuj jeszcze z codziennej pracy – potrzebujesz fantazyjnego komputera, aby go wyciągnąć, a z każdym dniem staje się coraz trudniejszy.

Gdy masz już trochę monet w portfelu, możesz zaczynać. Możesz kupować lub sprzedawać za pomocą tej waluty lub po prostu trzymać swoje bitcoiny jako inwestycję. Jeśli chcesz wykorzystać swoje pieniądze poza gospodarką Bitcoin, musisz skorzystać z giełdy, aby przeliczyć z powrotem na tradycyjną walutę.

Jest wiele miejsc, w których można korzystać z Bitcoin, ale większość z nich jest online i możesz także mieć oczy szeroko otwarte na lokalne firmy, które akceptują Bitcoin. Używanie bitcoinów do codziennych wydatków jest prawdopodobnie najłatwiejsze, jeśli mieszkasz w dużym mieście.

Dlaczego ludzie używają Bitcoin?Więc o co chodzi z tą nową walutą? Bitcoin przemawia do ludzi z wielu różnych powodów:

Anonimowość i prywatność: płatności Bitcoin umożliwiają wysyłanie i otrzymywanie pieniędzy mniej lub bardziej anonimowo. Dzięki karcie kredytowej (nie wspominając o czeku) pracownicy instytucji finansowej mogą łatwo sprawdzić, dokąd trafiają Twoje pieniądze. A ktokolwiek płacisz, wie, kim jesteś. Co powstrzymuje ich przed prowadzeniem trwałego rejestru Twoich transakcji, a jeśli tego nie chcesz? W przypadku Bitcoin jest inaczej, ponieważ Twój „adres nie jest powiązany z Twoimi danymi osobowymi. Jednak z tego, co wiem, potrzeba pewnego wysiłku, aby pozostać całkowicie anonimowym – nawet w przypadku Bitcoin.

Naginanie zasad: Bitcoin może być przydatny w wielu nielegalnych działaniach, chociaż większość użytkowników nie robi tego po to, by uniknąć policjantów. Chyba najpopularniejszym przykładem jest możliwość kupowania leków przez Internet. Nie mówimy o wypisywaniu recept, ale raczej o lekach i substancjach rekreacyjnych, które w innym przypadku musielibyście „poznać, aby znaleźć lokalnie. Ale to nie tylko kupowanie odrobiny marihuany: musisz wynająć botnet do przeprowadzenia cyberataku? Można to zorganizować, podobnie jak zakup broni palnej i materiałów wybuchowych. Na wszystko jest rynek – po prostu musisz wiedzieć, gdzie to znaleźć. Istnieją nawet doniesienia o witrynach, które oferują zabicie kogoś za odpowiednią cenę, ale kto wie, czy ktoś rzeczywiście by to zrobił.

Oczywiście rynki te przyciągają uwagę organów ścigania, ale mniej niż mogłoby się wydawać. Jeden z najpopularniejszych rynków, Silk Road (który był w zasadzie eBayem dla narkotyków), został zamknięty na początku tego roku po ułatwieniu sprzedaży wartej wiele milionów dolarów od 2011 roku. nie jest tak dobre, jak się wydaje dla ich potrzeb (jeśli pracują z dużymi sumami pieniędzy, mogą zostać złapani na włączaniu wypranych pieniędzy z powrotem do systemu).

Powody ideologiczne: Bitcoin to wirtualna waluta o otwartym kodzie źródłowym. Oznacza to, że każdy, kto chce go używać, może to zrobić i każdy może dokładnie zobaczyć, jak działa system (to znaczy, jeśli umiesz czytać kod). Żadna osoba ani podmiot nie jest odpowiedzialny – każdy jest – więc mądrość tłumów powinna ostatecznie zwyciężyć, jeśli chodzi o wycenę waluty i ustalanie reguł. Co więcej, Bitcoin nie jest tworzony ani kontrolowany przez żaden rząd. Jeśli nie jesteś fanem wydatków rządowych i majsterkowania gospodarczego, może Ci się to spodobać. Poza tym nikt nie może zamrozić ani przejąć Twoich aktywów, jeśli nie podoba mu się to, co robisz. Wreszcie, tradycyjny system bankowy nie ma swoich rąk w gospodarce Bitcoin, więc prawdopodobnie nie pomagasz nikomu uzyskać premii za korzystanie z Bitcoin.

Niskie koszty transakcji i łatwość transferu: przesyłanie pieniędzy za pomocą Bitcoin jest tanie i łatwe. Nie płacisz opłat bankowych i nie musisz skakać przez przeszkody, aby zdobyć pieniądze za granicą. Wszystko, czego potrzebujesz do płatności Bitcoin, to „adres odbiorcy, który jest w zasadzie liczbą losową, a dokonanie płatności jest tak proste, jak wysłanie wiadomości e-mail. Większość płatności jest bezpłatna, ale w niektórych sytuacjach możesz uiścić opłatę (na przykład jeśli chcesz, aby transakcja została potwierdzona szybciej). Podobnie, nie musisz czekać kilka dni, aż Twój bank „wyczyści środki (dlaczego to trwa tak długo?), Ponieważ przelewy Bitcoin są mniej więcej natychmiastowe. Firmy mogą również skorzystać z tych funkcji, gdy klienci płacą bitcoinami.

Inwestycja: Bitcoin może być wykorzystany jako inwestycja. Jeśli uważasz, że bitcoiny zyskają na wartości szybciej niż dolary lub cokolwiek innego, w co możesz zainwestować, możesz kupić bitcoiny i liczyć na zyski. Jednak Bitcoin był dość niestabilny, więc należy go uznać za inwestycję wysokiego ryzyka.

Ryzyko związane z bitcoinemChociaż Bitcoin ma kilka atrakcyjnych funkcji, istnieje ryzyko kupowania i używania bitcoinów. Nie oznacza to, że Bitcoin jest zły, ale przed zasileniem konta Bitcoin powinieneś być świadomy następujących rzeczy:

Wartość rynkowa: wartość Twoich bitcoinów może szybko wzrosnąć lub spaść, więc Twoje konto Bitcoin prawdopodobnie nie jest najlepszym miejscem na pozostawienie gotówki w pobliżu, jeśli naprawdę potrzebujesz pieniędzy. Zwolennicy Bitcoina twierdzą, że ryzyko rynkowe powinno się zmniejszyć, ponieważ coraz więcej osób używa waluty, ale nikt nie wie, kiedy to się stanie.

Jak niestabilne jest to? Spójrz na miniony rok. Bitcoin oscylował wokół 13 lub 14 na początku roku (jeśli pomyśleć o tym w ten sposób, to tak, jakbyś mógł kupić akcję za 14 USD – z wyjątkiem tego, że zamiast tego dostaniesz jednego bitcoina).

Wiosną zrobiło się gorąco. Po tym, jak Bitcoin zwiększył się ponad trzykrotnie, nawet J. Money zastanawiał się, dlaczego nie był w tej sprawie z Bitcoinem. Nigdy nie powiedział mi, ile myśli o zainwestowaniu, ale prawdopodobnie ma szczęście, że nic nie zainwestował (wspomniał, że wkrótce potem się zawiesił). (UWAGA OD REDAKCJI: planowałem zebrać 500 $ na dzień przed jedną z jej głównych awarii – naprawdę się cieszę, że byłem leniwy i nigdy nie pociągnąłem za spust! :))

Najwyższa cena zamknięcia Bitcoina wyniosła 230 kwietnia. Po osiągnięciu 266 następnego dnia, zamknęło się o 165, a zamknęło o 124,9 11.04. Zakładając, że zainwestowałeś 1000 USD przy 230, straciłbyś około 283 USD po jednym dniu, a po dwóch dniach byłbyś wart około 543 USD. Cena nadal spadała do ceny zamknięcia 68,36 w dniu 16.04. Łatwo przyszło łatwo poszło. Jeśli masz ochotę na taką jazdę, możesz nadal być na czele (w zależności od tego, kiedy wjechałeś), ponieważ Bitcoin obecnie kosztuje około 130 – ale to bardzo gorący tamale!

Różne zasady: to może być dobre lub złe w zależności od twojej perspektywy, ale będziesz musiał żyć bez znajomych „sędziów, a zasady są inne niż te, do których byłeś przyzwyczajony. Jeśli są spory dotyczące płatności itcoin, do kogo się zwracasz? To prawda, musisz przestrzegać pewnych praw niezależnie od używanej waluty – więc w niektórych przypadkach jest to nieistotne – ale niektóre rzeczy są inne. Na przykład nie możesz po prostu odwrócić opłat, takich jak płatność kartą kredytową, jeśli ktoś nie dostarczy. Jeśli twoje bitcoiny zostaną skradzione, nie możesz po prostu zadzwonić do banku i wymienić pieniędzy. Przelewy Bitcoin są jak przelewy bankowe: kiedy pieniądze znikną, znikną.

Anonimowość? Bitcoin ma na celu zapewnienie anonimowości, ale pełna anonimowość wymaga przynajmniej odrobiny uwagi do szczegółów, a nawet może być niemożliwa. Mechanika stojąca za tym, jak Bitcoin jest (lub nie jest) prywatna, jest daleko poza moją głową, więc powiem tylko, że będziesz chciał zachować ostrożność, jeśli anonimowość jest dla Ciebie ważna. Używaj nowego adresu, kiedy tylko możesz.

Nieznane: to niezbadane terytorium i musisz się z tym pogodzić, jeśli masz zamiar się tam zapuścić. Nie wiemy, czego nie wiemy. Niepewność regulacyjna jest jednym z przykładów: co rządy zrobią z Bitcoinem? Nie mogą go wyłączyć, ale mogą utrudnić korzystanie z waluty lub wypłacanie gotówki. Już to robią. A skąd wiesz, z których usług najlepiej korzystać, jeśli chcesz przeliczyć z powrotem na dolary amerykańskie? Jestem pewien, że możesz to zrozumieć, przeprowadzając małe badania, ale ważne jest, aby uzyskać dobrą ofertę i pracować z godnymi zaufania ludźmi. Ponadto, jeśli wymiana się nie powiedzie – lub jeśli twój komputer umrze i nie masz kopii zapasowej portfela – gdy masz tam pieniądze, twoje bitcoiny znikną na dobre (to nowa koncepcja dla większości z nas). Wreszcie anonimowość zapewniana przez Bitcoin jest wspaniałą rzeczą w niezliczonych sytuacjach,ale rządy są wyraźnie niezadowolone z jego wykorzystania na czarnych rynkach i wśród osób zajmujących się praniem brudnych pieniędzy.

Czy powinieneś używać Bitcoin?Biorąc pod uwagę ryzyko i korzyści, myślę, że jest to decyzja zarówno osobista, jak i finansowa. Może to mieć sens, jeśli chcesz i jesteś w stanie podjąć ryzyko posiadania niestabilnej waluty, a możesz być szczególnie skłonny do podjęcia ryzyka, jeśli prywatność lub cechy ideologiczne są dla Ciebie ważne – doceniam to. Bitcoin jest pasjonatem wielu naprawdę mądrych ludzi i każdego dnia ulepszają go.

Dla mnie nie sądzę, aby Bitcoin miał teraz sens. Korzyści po prostu nie są wystarczająco przekonujące, aby przezwyciężyć mój dyskomfort związany z niewiadomymi. Nie widzę też zbyt wielu okazji do faktycznego użycia waluty (lista miejsc do wydawania bitcoinów jest imponująca, ale nie korzystam z żadnej z tych firm i nie sądzę, żebym zadał sobie trud, aby się o nich dowiedzieć ).

Wszystko może się zmienić wraz z ewolucją Bitcoina – Rzym też nie został zbudowany w jeden dzień – ale na razie pozostanę przy moich staroświeckich pieniądzach.

Co myślisz? Czy ktoś obecnie używa lub inwestuje w Bitcoin? Czy coś pominąłem?FF pisze o finansach osobistych w Feeling Financial. Celem jest omówienie wszystkich ważnych kwestii, przy jednoczesnym uznaniu roli, jaką zachowanie (napędzane myślami i uczuciami) odgrywa w wynikach finansowych. Śledź Feeling Financial na Twitterze i Facebooku.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy