Dlaczego Bitcoin jest ważny dla Twojej firmy

17.02.2021
Category: Każdym Razem

(Zdjęcie AP / Jeff Chiu,)

Niedawno luksusowy hotel o nazwie Seehotel Jagerwirt w Turrach w Austrii odkrył, że wszystkie jego elektroniczne drzwi zostały zamknięte przez hakerów i nie można ich otworzyć, dopóki hotel nie dokona płatności w bitcoinach na ich rzecz. W miarę jak hakerzy stają się coraz bardziej wyrafinowani, będziemy świadkami ciągłej walki między legalnymi firmami a przestępcami, z których każdy próbuje przeskoczyć technologię drugiego. Bitcoin jest przydatny dla przestępców i osób z nimi związanych. Jak dotąd nie jest to przydatne do wielu innych celów.

Pomimo swojego mrocznego charakteru bitcoin jest ważny ze względu na technologię, która sprawia, że ​​działa. Ta technologia nazywa się przetwarzaniem blockchain i dowiesz się o niej więcej. Wpływ technologii blockchain jest podobny do wpływu internetu na tradycyjne sieci komputerowe. Tam, gdzie sieci przed internetem miały centralny węzeł ze szprychami, który komunikował się tylko przez koncentrator, Internet umożliwia każdemu węzłowi w sieci bezpośrednią komunikację z każdym innym węzłem. Ta zmiana jest głęboka.

Niedawno spotkałem się z ekspertem prawnym ds. Blockchain, Joshuą Klaymanem z firmy prawniczej Morrison Foerster, aby dowiedzieć się więcej o tym, gdzie to może się udać. Oto, czego się nauczyłem:

Co to jest Blockchain Computing?

Blockchain computing to system, który może bezpiecznie zawierać cały zestaw rekordów, zwanych blokami. To, co sprawia, że ​​przetwarzanie blockchain jest wyjątkowe, to fakt, że kopie całego systemu mogą być przechowywane jednocześnie na milionach komputerów znajdujących się w dowolnym miejscu. Tak jak Internet przestarzał centrum i mówił o naturze sieci, technologia blockchain eliminuje ideę, że informacje są przechowywane w ograniczonej liczbie lokalizacji. Blockchain umożliwia jednoczesne przebywanie informacji w wielu systemach, nawet milionach. Po wprowadzeniu nowego wpisu do łańcucha bloków cały system aktualizuje się natychmiast w każdej lokalizacji. Nieograniczona liczba kopii całego systemu, aktualizowanych do chwili obecnej, jest utrzymywana na całym świecie.Każdy może dodać nowy rekord do systemu, ale zmiana starego wymagałaby zgody każdego komputera, na którym znajdują się dane, jest to praktycznie niemożliwe. A to oznacza, że ​​zapisy są całkowicie wiarygodne.

Amazon Prime Day 2020 zaczyna się teraz: najlepsze oferty, które właśnie pojawiły się na żywo

Zapomnij o przejściach: Macy’s powinna uczynić Felicię Williams dyrektorem finansowym

Senator Harris o strategii Trumpa w Chinach: „Przegrałeś tę wojnę handlową

Kogo to obchodzi?

Jedną z rzeczy, na które pośrednicy, tacy jak banki, firmy ubezpieczeniowe, firmy zajmujące się prawami do własności, handlowcy i wielu innych pośredników, licząc na pobieranie opłat, jest ich reputacja uczciwości. Wysyłasz pieniądze przez bank, ponieważ wiesz, że dotrą tam, a ich ewidencja jest dokładna. Ale jeśli ty i nieznajomy możecie wymieniać pieniądze bez konieczności korzystania z banku lub wnoszenia opłat do Paypal lub innego pośrednika, to zrobilibyście. Dzięki blockchain możesz. Ponieważ rekordy łańcucha blokowego mogą być przechowywane na milionach komputerów na całym świecie, zawsze możesz mieć pewność, że są one dokładne i godne zaufania. Oznacza to, że możesz używać łańcucha bloków zamiast pośrednika do wysyłania i otrzymywania pieniędzy od nieznajomych oraz wykonywania wielu innych czynności.

Jak co?

Powiedzmy, że firma po raz pierwszy emituje akcje. Rejestruje akcje w łańcuchu bloków. Każdy właściciel każdej akcji jest również rejestrowany wraz z każdą zapłaconą ceną. Jeśli zdecydujesz się kupić udziały w firmie, Twój wpis również zostanie zarejestrowany. Umowa, która udostępnia Ci akcje, znajduje się również na łańcuchu blokowym i jest wykonywana automatycznie, gdy wysyłasz pieniądze. Kiedy jesteś gotowy do sprzedaży, umieszczasz go w bazie danych, nawet na Craigslist i uzgadniasz cenę z kupującym. Kiedy wysyłają pieniądze, ten sam mechanizm kontraktowy rejestruje udziały w imieniu kupującego. Żadnego brokera, żadnego NASDAQ, żadnej nowojorskiej giełdy, żadnych pośredników. Giełdy nie miałyby już celu, wszystko odbywało się na zasadzie peer-to-peer.

Gdyby zapis własności domu, w którym mieszkasz, był oparty na łańcuchu bloków, dokładna historia jego posiadania mogłaby znajdować się na milionach komputerów na całym świecie. To praktycznie wyeliminowałoby potrzebę ubezpieczenia tytułu lub przynajmniej sprawiłoby, że składka byłaby śmiesznie tania.

Jeśli żywność jest zarejestrowana na blockchain przez hodowcę, firma dystrybucyjna, która kupuje ją od rolnika, może zrobić to samo, podobnie jak wszyscy inni w łańcuchu dostaw, aż do sprzedawcy. Wiesz, że to, co jesz, jest autentyczne, ponieważ gwarantuje to blockchain.

Wszystkie części twojego samochodu mogą być zarejestrowane w łańcuchu bloków. Podobnie jak historia serwisowa twojego samochodu. Blockchain może zweryfikować, czy Twój samochód jest bezpieczny w prowadzeniu, a kupujący Twój używany samochód będzie miał lepsze pojęcie o tym, co dostaje.

Twój lek może być również uwierzytelniony. Możesz go kupić z dowolnego źródła na świecie, ponieważ łańcuch bloków to gwarantował.

Twoja tożsamość może zostać udowodniona przez blockchain. Koniec z identyfikatorem, tylko łańcuch bloków połączony z palcem lub okiem.

I tak dalej. Za każdym razem, gdy potrzebujesz uwierzytelnienia, łańcuch bloków może go potencjalnie zapewnić. To jest nieograniczone. Ma potencjał, by zlikwidować zapotrzebowanie na pośredników niemal każdego rodzaju.

Prawie wszystko, co wymaga zaufania lub weryfikacji, może zostać zrealizowane przez łańcuch bloków.

Czy można hakować Blockchain?

Praktycznie rzecz biorąc, blockchain nie może zostać zhakowany. Zapisy na wszystkich wielu komputerach, które przechowują identyczne informacje, są ze sobą powiązane. Jeśli aktualizacje blockchain jednego komputera zostaną zhakowane, zostaną odrzucone przez system. Zmiany można wprowadzić tylko wtedy, gdy niezliczone witryny, w których znajduje się łańcuch bloków, wyrażą zgodę na tę samą zmianę, co sprawia, że ​​nie można ich zhakować. Jedynym sposobem zhakowania systemu byłoby jednoczesne włamanie się do wszystkich lokalizacji systemu na świecie, prawdopodobnie znajdujących się na milionach lub miliardach komputerów. Teoretycznie jest to możliwe, ale przedsięwzięcie byłoby tak ogromne, że tylko wysiłek na skalę rządową mógłby go nawet wziąć pod uwagę, a nie byłby to mały wysiłek rządu, to wysiłek księżycowy. Jest to możliwe tylko w teorii, nigdy tego nie zrobiono i nikt nie wie, czy może. To o wiele większe przedsięwzięcie,o wiele rzędów wielkości, niż włamanie się do dużego banku, Google lub którejkolwiek z bardziej chronionych witryn na świecie. Chociaż teoretycznie można go zhakować, może to być najbardziej masywny i złożony hack.

Dokąd to prowadzi?

Możliwości uwierzytelniania w łańcuchu bloków są nieograniczone. Dane, umowy, tożsamości mogą być przechowywane w łańcuchu bloków. Blockchain zmniejszy moc wszystkich weryfikujących instytucji, organizacji i pośredników.

Wśród tych, których władza i wpływy zostaną zmniejszone, jest rząd. Ograniczone zostaną sposoby, w jakie polegamy na rządzie oraz jego siła i wpływy. Kiedy John Lennon napisał piosenkę Imagine , powiedział: „Wyobraź sobie, że nie ma krajów, nie jest to trudne. Wciąż trudno sobie wyobrazić kraje, ale tak wiele zmian nadchodzi wraz z wdrożeniem technologii blockchain, że wszystko jest możliwe.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy