Dlaczego ktoś miałby używać Bitcoin, skoro PayPal lub Visa działają doskonale?

17.02.2021

Częstym pytaniem wśród sprytnych sceptyków Bitcoina jest: „Dlaczego ktoś miałby używać Bitcoina, skoro można używać dolarów lub euro, które są bardziej powszechne i powszechnie akceptowane? To uczciwe pytanie, na które próbowałem odpowiedzieć, wskazując, że gdyby Bitcoin był tylko walutą (z wyjątkiem nowej i niesprawdzonej), to tak, nie byłoby powodu, dla którego ktoś miałby preferować go od dolarów. Faktem jest jednak, że Bitcoin to coś więcej niż pieniądze, jak niedawno wyjaśniłem w Reason . Bitcoin jest lepiej traktowany jako system płatności lub jako rozproszona księga, która (z powodów technicznych) używa nowej waluty zwanej bitcoin jako jednostki rozliczeniowej. Jak zauważył Tim Lee, Bitcoin jest zatem platformą innowacji i to właśnie ten potencjał sprawia, że ​​jest tak cenny.

Eric Posner jest jednym z tych sprytnych sceptyków. Pisząc w Slate w kwietniu, odrzucił Bitcoin jako „fantazję, ponieważ uważał, że nie ma to sensu jako waluta. Od tego czasu zwrócono mu uwagę, że Bitcoin to coś więcej niż waluta, a dziś w New Republic zadaje pytanie: „Dlaczego miałbyś używać Bitcoin, skoro możesz korzystać z PayPal lub Visa, które są bardziej powszechne i powszechnie akceptowane?

Odpowiada częściowo na swoje pytanie, przyznając, że Bitcoin jest odporny na cenzurę. Jak to ujął: „Jeśli mieszkasz w kraju, w którym obowiązuje kontrola kapitału, możesz tego uniknąć [.]. Wydaje mi się, że właśnie tam jest jeden dobry powód, dla którego ktoś może chcieć używać Bitcoin zamiast PayPal lub Visa. Przyznaje to również inny sprytny sceptyk, Tyler Cowen, nawet po to, by zasugerować, że cena bitcoinów spadnie „jeśli / kiedy Chiny w pełni zliberalizują przepływy kapitału [.]

Innym powodem, dla którego można by używać Bitcoin zamiast PayPal lub Visa, jest to, że jest tańszy. Posner kwestionuje to, argumentując, że historyczna zmienność Bitcoina sprawia, że ​​trzymanie Bitcoinów jest ryzykowne, co wymaga zabezpieczenia, a zatem czyni je nie mniej kosztownymi niż tradycyjne systemy płatności. (Cowen był jednym z pierwszych, którzy wysunęli ten argument). Ale to nieprawda.

Przede wszystkim argumentowałbym, że nie ma nic nieodłącznego w Bitcoinie, co sprawia, że ​​jest on tak niestabilny, jak był; jego dotychczasowa zmienność wynika w dużej mierze z faktu, że jest rzadko przedmiotem obrotu. Jeśli jego przyjęcie będzie postępować w szybkim tempie, a jego infrastruktura będzie nadal rozwijana, nie ma powodu sądzić, że na zawsze będzie tak niestabilna, jak do tej pory. Ale to przypuszczenie. Bardziej konkretny jest dowód, który znajduje się w puddingu: dziesiątki tysięcy kupców akceptujących bitcoiny do zapłaty dzisiaj (i rośnie), a liczba transakcji akceptowanych przez tych kupców również eksplodowała, ustanawiając rekord w Czarny piątek . Czy to możliwe, że nawet przy niezbędnym zabezpieczeniu Bitcoin jest tańszy?

Myślę, że przynajmniej w przypadku niektórych rodzajów transakcji odpowiedź jest bezsprzecznie twierdząca. Weźmy międzynarodowe przekazy pieniężne, które są branżą wartą 500 miliardów dolarów. Wysyłanie pieniędzy do Kenii za pomocą Western Union MoneyGram lub innego tradycyjnego przekaźnika pieniędzy kosztuje około pięciu do dziesięciu procent wysyłanej kwoty i może zająć kilka dni, zanim nastąpi wpłata. Nowy startup, BitPesa, chce pobierać tylko trzy procent i realizować transfery praktycznie natychmiast. Zatem koszty zabezpieczenia musiałyby przekraczać pięć do dziesięciu procent, aby nie było to opłacalne. To pytanie empiryczne, ale wydaje mi się, że fakt, że tak wielu wskakuje, pomaga nam podpowiedzieć, jak odpowiedzieć. Być może możemy spojrzeć na 1% prowizji Bitpay jako rynkowe oszacowanie kosztu zabezpieczenia.

Cóż, do tej pory liczę dwie rzeczy, które Bitcoin może zrobić, czego nie mogą zrobić tradycyjne systemy płatności: jest odporny na cenzurę i jest tańszy. Zaczekaj. Właściwie wspomniałem o innym: jest szybszy. Tradycyjne przelewy mogą potrwać kilka dni lub nawet tygodni, podczas gdy Bitcoin zajmuje kilka minut. A jednak jest tego więcej.

Jak Eli Dourado właśnie wskazał w poprzednim poście, w Bitcoin wbudowane jest narzędzie do zdecentralizowanego arbitrażu. Zasadniczo Bitcoin pozwala na transakcje, które wymagają dwóch z trzech podpisów w celu zweryfikowania transakcji, umożliwiając w ten sposób płatnikowi i odbiorcy zwrócenie się do arbitra w przypadku sporu o to, czy płatność powinna przejść. Firmy PayPal i firmy obsługujące karty kredytowe zasadniczo świadczą tę usługę dzisiaj, ale jak wskazuje Eli, zdecentralizowany arbitraż byłby prawdopodobnie tańszy i na pewno cieszyłby się znacznie większą konkurencją. To czteryrzeczy, które Bitcoin może zrobić, czego nie potrafią tradycyjne sieci płatnicze, ale pozwól mi szybko dodać piątą. Nie ma powodu, dla którego arbitrem musi być człowiek; Korzystając z języka skryptowego Bitcoin, arbiter może być zaufanym automatycznym źródłem informacji, które regularnie publikuje fakty, takie jak cena złota, cena akcji lub wyniki sportowe. Uczyń te dane strumieniem swojego arbitra i voila , masz zdecentralizowany rynek prognoz. (Ed Felten z Princeton pracuje nad realizacją koncepcji.)

Jeszcze jeden, zanim się wypiszę i pójdę napić się z resztą gangu Tech Liberation na nasz 15. Alcohol Liberation Front tego wieczoru, na który wszyscy jesteście zaproszeni. Bitcoin pozwala na mikrotransakcje w sposób, który nigdy wcześniej nie był możliwy. Po pierwsze, ponieważ transakcje bitcoin mogą być tanie, możesz wysyłać niewiarygodnie małe kwoty (powiedzmy pięć centów lub pół centa), które byłyby zbyt kosztowne przy użyciu tradycyjnych systemów płatności. Istnieje startup o nazwie BitWall, który zasadniczo pozwala wydawcom na łatwe pobieranie niewielkich kwot za swoje treści. Uwierz mi, znam wszystkie argumenty za i przeciw mikropłatnościom za treść. Chodzi mi tylko o to, że Bitcoin może jeszcze bardziej zmniejszyć tarcia związane z takimi płatnościami. Ale to nie jest ekscytująca część. Bardziej interesujące są naprawdę małe mikrotransakcje.

Transakcje Bitcoin są tanie, ale nie sądzisz, że są na tyle tanie, aby można było przeprowadzić ich setki na sekundę. Ale chodzi o to, że możesz, używając funkcji kanałów mikropłatności protokołu Bitcoin. Nie był jeszcze szeroko wykorzystywany, ale w specyfikacji czeka na to. Nie będę wchodził w szczegóły techniczne w tym poście, ale zasadniczo przesyłasz jedną dużą transakcję do sieci (możesz o tym myśleć jak o wpłacie, powiedzmy 10 USD), a następnie przeprowadzasz tyle drobnych transakcji między płatnikiem a odbiorcą, a nie transmitować do sieci (czyli „bezpłatnie), a na koniec transmitujesz, jaka część początkowej kwoty pozostaje dla każdej ze stron. Oznacza to, że możesz teraz oferować usługi mierzone w oparciu o mikrotransakcje.

Dobrym przykładem przydatności tego rozwiązania jest dostęp do Wi-Fi, który Mike Hearn wyjaśnia w tym filmie. Dziś otaczają nas hotspoty Wi-Fi, ale nie możemy ich używać, ponieważ są chronione hasłem, po części dlatego, że nie ma dobrego sposobu na pobieranie opłat za ich użytkowanie. Kiedy można zapłacić za używanie hotspot Wi-Fi, to zazwyczaj pociąga za sobą utworzenie konta u dostawcy, a następnie zakup bloku czasu, być może bardziej niż trzeba. Teraz wyobraź sobie, że możesz połączyć się z dowolnym otwartym hotspotem bez wcześniejszego tworzenia konta i płacenia za sekundę lub kilobajt. Jest to możliwe dzisiaj z Bitcoinem, implementacja zajmie trochę czasu. Pomyśl o wszystkich innych, niewyobrażalnych jeszcze sposobach wykorzystania tej zdolności do mierzenia!

To sześć sposobów na odpowiedź na pytanie: „Dlaczego miałbyś używać Bitcoin, skoro możesz korzystać z PayPal lub Visa. Jest ich więcej. Hearn omawia kilka w filmie. Wszystko to jest bardzo realne w tym sensie, że wszystkie są dziś technicznie możliwe, ale z pewnością mają charakter spekulacyjny, ponieważ przed nami pozostają przeszkody regulacyjne i rynkowe. Z pewnością rozumiem, dlaczego niektórzy byliby sceptyczni co do długoterminowego sukcesu Bitcoina (nie jestem tego pewien), ale naprawdę mam nadzieję, że możemy dojść do tego, że sceptycyzm opiera się na czymś więcej niż nieporozumieniach dotyczących tego, czym jest Bitcoin lub co może, a czego nie może zrobić.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy