Historia Bitcoin: oś czasu, pochodzenie i założyciel

17.02.2021

Historia Bitcoina była co najmniej burzliwa, a teraz jesteśmy w jednym z najbardziej burzliwych okresów w jego historii, ponieważ spędził cały 2018 rok, spadając coraz bardziej od swojej maksymalnej wartości prawie 20000 USD. w grudniu 2017 r.

Ale coś tak niepewnego jak Bitcoin (i ogólnie kryptowaluta) nigdy nie było płynne. Wielu wypróbowało wcześniej zaszyfrowaną walutę cyfrową i nie było w stanie jej w pełni złamać. Odkąd Bitcoin stał się rzeczywistością prawie dziesięć lat temu, odnotowano pewne wysokie i niskie dołki. Dla niektórych właścicieli Bitcoinów to część atrakcyjności.

Ale jak dotarliśmy do miejsca, w którym jesteśmy dzisiaj dzięki Bitcoin? Jak to się zaczęło, jacy byli jego poprzednicy i jakie były nieoczekiwane zwroty akcji w podróży Bitcoin? Przejdźmy przez oś czasu i dowiedzmy się.

Oś czasu Bitcoin

Sam Bitcoin nie istniał aż do późnych lat 2000. Jednak jego początki sięgają kilkudziesięciu lat temu.

1982-1997Dokładniej mówiąc, możemy prześledzić to aż do 1982 roku. Wtedy to informatyk David Chaum po raz pierwszy zaproponował koncepcję e-gotówki. Zajmując się prywatnością w sferze cyfrowej już we wczesnych latach 80-tych, Chaum opublikował artykuł zatytułowany „Ślepe podpisy dla niemożliwych do wykrycia płatności, w którym wyszczególniono nową formę kryptografii, która, jak twierdził, mogłaby pozwolić na automatyczny system płatności, w którym osoby trzecie nie widzą informacji na płatności.

Pomysł polegający na stworzeniu systemu podpisów w ciemno próbował wprowadzić w życie w 1990 roku, tworząc DigiCash. DigiCash to firma założona w Amsterdamie, zaprojektowana tak, jak byłby Bitcoin, aby stworzyć bezpieczną walutę online. Reputacja Chauma jako błyskotliwego umysłu przyciągnęła zarówno pracowników, jak i kapitał wysokiego ryzyka, ale sam produkt nigdy się nie przyjął i pod koniec lat 90-tych DigiCash zbankrutował.

Mimo to Chaum otworzył wrota dla innych cypherpunków o podobnych ambicjach. W 1997 roku Adam Back wynalazł hashcash, system potwierdzający pracę, który okazałby się bardzo podobny do tego, którego używa Bitcoin.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o dowód pracy.

W tym roku nagle pojawiły się dwa pomysły na kryptowaluty. Pod koniec 1998 roku Wei Dai opublikował esej, w którym szczegółowo opisał swój pomysł na „b-money, kryptowalutę, której wymiana wygląda podobnie do tego, czym ostatecznie stałby się blockchain w Bitcoinie. System proof-of-work tworzy walutę, rozwiązując obliczenia matematyczne, a transfer pieniędzy jest transmitowany do sieci.

W tym samym roku Nick Szabo przedstawił podobną propozycję dla „Bit Gold. Argumentacja Szabo za alternatywną walutą polegała na stworzeniu czegoś, co nie wymaga strony trzeciej, takiej jak bank centralny, do jej stworzenia lub zarządzania. Rozwiązanie proof-of-work daje ci bity, a ostatni bit ciągu jest używany do tworzenia ciągu następnej transakcji, podobnie do łańcucha bloków Bitcoin.

Żadna z tych propozycji nie została jednak zrealizowana.

Ci poprzednicy próbowali i ponieśli porażkę przez dwie dekady wcześniej. Następnie, w 2008 roku, pojawił się Bitcoin. W sierpniu tego roku Bitcoin.org został zarejestrowany. Dwa miesiące później opublikowano białą księgę: „Bitcoin: elektroniczny system gotówkowy peer-to-peer. Idea białej księgi miała ambicje podobne do wspomnianych wcześniej dokumentów: bezpieczne podpisy cyfrowe, niewymagające korzystania z usług strony trzeciej, dowód pracy i łączenie transakcji w łańcuch.

Satoshi Nakamoto, nieznana osoba lub grupa ludzi, napisał artykuł o Bitcoinie.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o nieuchwytnym założycielu Bitcoin.

Zaledwie kilka dni po 2009 roku wydobyto pierwszy w historii blok Bitcoinów, znany jako Blok Genesis. 9 stycznia została wydana pierwsza iteracja oprogramowania Bitcoin, a 12 stycznia miała miejsce pierwsza w historii transakcja bitcoin, gdy Nakamoto wysłał 10 Bitcoinów (( BTC )) do znanego programisty komputerowego i dewelopera Hala Finneya.

Pod koniec roku, w październiku, New Liberty Standard publikuje pierwszy kurs wymiany Bitcoin w historii młodej kryptowaluty, uznając 1 $ za 1 309,03 BTC. Nakamoto wydało drugą wersję oprogramowania w grudniu.

Po ustaleniu kursu wymiany było tylko kwestią czasu, zanim ktoś spróbuje dokonać faktycznego zakupu za pomocą Bitcoinów. Stało się to w maju 2010 roku. Programista z Florydy Laszlo Hanyecz wysłał 10 000 BTC człowiekowi z Londynu w zamian za dwie pizze o łącznej wartości 25 dolarów. To nadal wyceniało pojedynczy bitcoin jako ułamek grosza, ale po dokonaniu zakupu zaciekawione strony dostrzegły potencjał w produkcie. Kilka miesięcy później wartość Bitcoina ostatecznie przekroczyła próg grosza

Kluczowy rok dla wymiany Bitcoinów, odpowiednio pierwsze giełdy Bitcoin pojawiły się również w 2010 roku – Bitcoin Market w lutym i Mt. Gox w lipcu. Slush, pierwsza pula wydobywcza, również po raz pierwszy w tym roku z powodzeniem wydobywała Bitcoin. Pule wydobywcze to miejsce, w którym kilku górników łączy zasoby, aby uzyskać Bitcoin. Do listopada kapitalizacja rynkowa dla Bitcoin po raz pierwszy przekroczyła 1 milion dolarów.

Nie żeby to wszystko było dla Bitcoina. Ktoś zauważył w październiku lukę w protokole Bitcoin, która pozwalała na transakcje bez odpowiedniej weryfikacji i wykorzystała ją, generując 184 miliardy BTC. Transakcja została wkrótce usunięta, a luka w zabezpieczeniach naprawiona.

Stale zyskiwał na wartości po ostatecznym przekroczeniu progu 1 centa, w lutym 2011 nastąpił ważny kamień milowy: 1 Bitcoin był po raz pierwszy wart 1 dolara.

Bitcoin zaczął otrzymywać prasę – zarówno dobrą, jak i złą. TIME Magazine opublikował artykuł o Bitcoinie po raz pierwszy, ale w tym samym roku ukazał się również artykuł na temat Gawkera, szczegółowo opisujący Silk Road, ciemny internetowy rynek narkotykowy, gdzie Bitcoin był często używany jako płatność. Rozgłos sprawił, że ludzie zaczęli rozmawiać, a do czerwca Bitcoin był wart ponad 30 dolarów. Wkrótce potem spadł z powrotem do około 10 dolarów.

Również w czerwcu Mt. Gox poradził sobie z poważnym naruszeniem bezpieczeństwa, które naraziło dziesiątki tysięcy kont i ich Bitcoinów. Nie byłaby to pierwsza kwestia bezpieczeństwa Mt. Gox sobie poradzi.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o Mt. Historia hacków Gox.

Mimo to Bitcoin stawał się podmiotem, o którym coraz więcej ludzi wiedziało i rosło zainteresowanie kryptowalutą. Doprowadziło to do wzrostu liczby altcoinów, innych form kryptowalut, których twórcy albo próbowali ulepszyć Bitcoin, albo stworzyli cyfrową monetę w innym celu. W 2011 roku zadebiutował Litecoin – obecnie siódma co do wielkości kryptowaluta pod względem kapitalizacji rynkowej.

Kliknij tutaj, aby uzyskać przegląd altcoinów.

Jeśli rok 2011 był niespokojny dla Bitcoina, rok 2012 był bardziej płynny. Jednym z ważnych momentów dla Bitcoina na drodze do stania się najpopularniejszą cyfrową monetą na świecie było przekroczenie progu 100 USD w kwietniu.

Cena Bitcoina odnotowała wzrost i spadki w 2013 r., Ale po raz pierwszy przekroczyła wartość 1000 USD i stała się najbardziej rozpoznawalnym i odnoszącym sukcesy portfelem i wymianą.

2014-16I wtedy. zatrzymał się na chwilę. Szybko w styczniu 2014 r. Spadł poniżej 1000 USD i przez kilka lat walczył poniżej kluczowego poziomu. Zdarzyło się kilka rzeczy, na przykład wymiana Crypto Mt. Gox zbankrutował i zamknął się, ale w tym okresie bitcoin nieco wzrósł i spadł, nie osiągając maksimum.

Jednak rok 2017 był największym i najbardziej pracowitym rokiem dla Bitcoina. Po spędzeniu 2016 roku desperacko próbując odzyskać siły, rok 2017 w końcu osiągnął i przekroczył próg 1000 USD. Wzrastał. W czerwcu Bitcoin był wart ponad 3000 USD.

Mimo to niektórzy użytkownicy Bitcoina byli sfrustrowani siecią w tym czasie. Rosnąca liczba górników bitcoinów oznaczała wyższe opłaty i więcej czasu spędzonego na przetwarzaniu transakcji, co prowadziło do tego, że niektórzy chcieli zwiększyć rozmiar bloku. W sierpniu doprowadziło to do utworzenia Bitcoin Cash (BCH) poprzez rozwidlenie sieci. Bitcoin Cash jest obecnie piątą co do wielkości kryptowalutą pod względem kapitalizacji rynkowej.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o forkach łańcucha bloków.

Jednak przez pozostałą część 2017 roku Bitcoin odnotowywał wzrost. W październiku przekroczył 6000 dolarów. Listopad zakończył się kwotą prawie 10 000 USD, a pod koniec grudnia Bitcoin osiągnął szczyt 19 783 USD. Coraz więcej osób i firm zaczęło podążać za trendem, ponieważ cena wciąż rosła. Nic dziwnego, że nie będzie kontynuował tego silnego wzrostu.

Rok 2018 był trudnym rokiem dla użytkowników Bitcoin, zwłaszcza tych, którzy zakładali, że cena będzie rosła. Wielu sprzedawało swoje Bitcoiny, kiedy mogli, a cena stale spada przez cały rok. W chwili pisania tego tekstu cena Bitcoina wynosi 6542,78 USD, co oznacza spadek o 67%.

Dalsza informacja

Potrzebujesz więcej informacji na temat niektórych pojęć wymienionych na osi czasu? Oto, co musisz wiedzieć.

Co to jest dowód pracy?Dowód pracy to system, którego sieć blockchain Bitcoin używa do tworzenia i mieszania bloków razem. Kiedy komputer w sieci musi używać proof-of-work do wydobywania, musi rozwiązać skomplikowany problem matematyczny. Jeśli komputer (zwany „węzłem w sieci) pomyślnie rozwiązuje problem, musi zostać zweryfikowany przez inne węzły w sieci. Jeśli tak się stanie, transakcja zostanie zweryfikowana i zakończona, a górnik, którego węzeł rozwiązał ją, zostanie nagrodzony Bitcoinami.

Proof-of-work to niezwykle kontrowersyjna metoda. To bezpieczna metoda weryfikacji transakcji, ale wymaga dużo energii. W miarę jak coraz więcej ludzi zaczęło wydobywać bitcoiny, stworzono więcej wydajnego sprzętu do wydobywania i procesorów graficznych (GPU), aby ludzie mogli uzyskać przewagę. Zużywa to duże ilości energii, a przy tak dużej liczbie kopaczy bitcoinów i innych kryptowalut wielu martwi się o konsekwencje dla środowiska. Niektóre kryptowaluty testują metodę weryfikacji stawki, która zużywa znacznie mniej energii.

Kim jest Satoshi Nakamoto?Satoshi Nakamoto to tylko pseudonim. Osoba, która za tym stoi, pozostaje jednak tajemnicą.

Pozostaje taką tajemnicą, że niektórzy myślą, że to więcej niż jedna osoba, wątpiąc, czy jedna osoba mogłaby stworzyć coś tak wszechstronnego jak sieć Bitcoin. Mimo to inni wskazywali na możliwość, że jest to jedna osoba i istnieje wiele teorii na temat tego, kim może być ta jedna osoba. Żaden nie został zweryfikowany.

Kim są ludzie, o których niektórzy myślą, że mogą być Satoshi? Niektóre z nich zostały już wspomniane w tym artykule, jak na przykład założyciel Bit Gold Nick Szabo, którego pomysły były niezwykle podobne do idei Bitcoina. Inni uważają, że mógł to być Hal Finney, znany programista i osoba, do której Nakamoto wysłał Bitcoiny w pierwszej w historii transakcji Bitcoin w 2009 roku.

Jedna osoba jest spekulowana jako Satoshi, ponieważ próbował dosłownie powiedzieć, że nim był. Tą osobą był Craig Wright, australijski biznesmen, który nie tylko publicznie twierdził, że jest Satoshi Nakamoto, ale obiecał, że dostarczy na to dowodów. Jak dotąd nie przedstawił tego dowodu.

Mt. Gox HacksW pewnym momencie historii Bitcoin można argumentować, że Mt. Największą giełdą była Gox, tokijska giełda Bitcoin. Ale do 2014 roku zniknął.

Mt. Gox był nękany problemami bezpieczeństwa, które miały doprowadzić do upadku. Hack z 2011 r. Miał miejsce zaledwie kilka miesięcy po tym, jak Mark Karpelès, francuski biznesmen, kupił giełdę. Po uzyskaniu dostępu haker sztucznie zmienił nominalną wartość Bitcoina aż do jednego centa, a następnie przeniósł 2000 BTC z Mt. Konta klientów Gox na giełdzie. Te bitcoiny zostały sprzedane iw tej krótkiej chwili, gdy Bitcoin wydawał się wart jednego grosza, kupiono 650.

To była krótka, ale poważna porażka dla Mt. Gox, ale giełda wprowadziła nowe środki bezpieczeństwa i ustabilizowała się, osiągając największą wymianę do 2013 r. Te środki bezpieczeństwa nie były jednak tak skuteczne, jak się spodziewali. Na początku lutego 2014 r. Mt. Gox zatrzymał wypłaty Bitcoinów. Kilka tygodni później cały handel został zatrzymany.

Jak się okazało, Mt. Gox był atakowany przez lata. Ogółem hakerzy zabrali z giełdy 100 000 Bitcoinów – i ponad 744 000 z Mt. Klienci Gox. Firma była niewypłacalna, a giełda złożyła wniosek o ochronę przed upadłością.

AltcoinsMożliwe, że słyszałeś o Bitcoinie dopiero w ciągu ostatnich kilku lat, ale kryptowaluta rozwinęła pasję naśladowania, nawet gdy była mniejsza. Niektórzy z tych pełnych pasji ludzi również byli urażeni niektórymi elementami Bitcoina, a inni uważali, że blockchain, który za nim stoi, można wykorzystać do innych celów.

W tym momencie narodziło się setki nowych kryptowalut, które nadal istnieją. W 2011 roku narodził się Litecoin, kryptowaluta podobna do Bitcoin, która reklamuje się jako posiadająca znacznie większą prędkość transakcji niż Bitcoin. Byłby to również główny punkt sprzedaży Ripple i jego kryptowaluty XRP, chociaż Ripple stara się pomóc bankom i instytucjom finansowym.

Bitcoin jest nadal kryptowalutą o największej kapitalizacji rynkowej z dużym marginesem. W pierwszej dziesiątce znajdują się również wymienione wcześniej altcoiny (Litecoin, XRP, Bitcoin Cash). Na drugim miejscu jest Ethereum i jego kryptowaluta Ether. Ethereum wyróżnia się spośród innych, ponieważ jego łańcuch bloków służy do przechowywania danych, takich jak inteligentne kontrakty.

Bitcoin ForksHard fork w sieci łańcucha bloków Bitcoin powoduje poważną zmianę w protokole sieci, na przykład tworzenie Bitcoin Cash w celu zwiększenia rozmiaru bloków w sieci. Tylko węzły z uaktualnioną siecią mogą sprawdzać transakcje.

Zmiany wprowadzone w protokole mogą wynikać z przyczyn takich jak Bitcoin Cash, gdzie wielu uważało, że pomysł jest praktyczny lub może zostać użyty do niezbędnego celu, takiego jak cofnięcie transakcji przeprowadzonych przez hakera.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy