Instrukcje i problemy z podpisaniem czeku

Instrukcje i problemy z podpisaniem czeku
16.10.2020
Category: Imię I Nazwisko

Czy możesz podpisać czek na kogoś innego?

 • Dzielić
 • Kołek
 • E-mail

Kiedy czek jest wypłacany Tobie, jesteś jedyną osobą, która może z nim cokolwiek zrobić. Jeśli nie chcesz samodzielnie zrealizować czeku lub zdeponowanie czeku nie wchodzi w grę, możesz podpisać czek na kogoś innego. Taka osoba następnie wpłaciłaby pieniądze na swoje konto lub otrzymała gotówkę.

Jak to zrobić

Aby podpisać czek na kogoś innego lub na firmę, sprawdź, czy bank przyjmie czek, a następnie potwierdź odwrotną stronę czeku, podpisując go. Niektóre banki wymagają wpisania „Zapłać na zamówienie [imię i nazwisko osoby]” pod Twoim podpisem, a inne wymagają, aby osoba, która dokonuje wpłaty, podpisała się pod Twoim nazwiskiem. Następnie przekaż czek tej osobie, aby mogła zdeponować lub zrealizować czek.

Czy bank na to pozwoli?

Banki mogą nie chcieć akceptować czeków, które zostały podpisane na osobę trzecią (czyli kogoś innego niż wystawca czeku i pierwotny odbiorca płatności). Jest to całkowicie legalne, ale banki nie muszą honorować Twoich instrukcji. Mogą mieć zasady przeciw tej praktyce lub mogą pomyśleć, że czek wystawiony przez osobę trzecią jest czerwoną flagą, więc odmówią wpłaty lub zrealizowania czeku.

Zapytaj przed zatwierdzeniem: Jeśli nalegasz na podpisanie czeku na kogoś innego, poproś go o sprawdzenie w swoim banku, zanim potwierdzisz czek.

Nie chcesz dodawać dodatkowych podpisów i nazw na odwrocie czeku (co spowoduje zamieszanie i opóźnienia w następnym miejscu, w którym będziesz próbował zrealizować czek). Dowiedz się, czy jest to dozwolone i jakie są wymagania.

Sprawy mogą przebiegać sprawniej, jeśli pójdziesz do banku z osobą deponującą czek, aby bank miał większą pewność, że nic się nie dzieje. (Oczywiście przynieś dowód osobisty.)

Zasadniczo banki przekazują Twoje pieniądze komuś innemu, kiedy używasz tego podejścia. Niestety, ryzyko jest często zbyt duże, aby mogli je zaakceptować. Nie mogą zweryfikować Twojej tożsamości ani podpisu – muszą tylko uwierzyć na słowo osoby trzeciej.

Alternatywne rozwiązania

Podpisanie komuś czeku nie jest idealnym rozwiązaniem, a czasami po prostu nie wchodzi w grę. Przedstawione tutaj strategie mogą być wolniejsze niż podpisanie czeku innej osobie, ale przynajmniej możesz być pewien, że zadziałają.

Jeśli masz konto bankowe

Jeśli musisz zapłacić komuś pieniądze otrzymane czekiem, spróbuj samodzielnie zrealizować czek lub zdeponować czek, aby uniknąć problemów. Pierwsze 200 $ środków będzie zazwyczaj dostępne z czeku w ciągu jednego dnia roboczego (lub pierwszych 5000 $, jeśli jest to czek kasjerski). Istnieje wiele sposobów na bezpłatne wysyłanie pieniędzy przez Internet, a te metody mogą być o wiele łatwiejsze niż tańczenie wokół zasad banku.

Jeśli nie masz konta bankowego

Jeśli nie masz konta bankowego ani żadnego innego sposobu obsługi czeków, otwórz konto. Niektóre rodzaje kont bankowych mogą kosztować pieniądze, ale brak konta prawdopodobnie kosztuje więcej – zarówno pod względem czasu, jak i pieniędzy. Istnieje kilka sposobów uzyskania bezpłatnych kont czekowych, szczególnie w lokalnych spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych i bankach internetowych.

Odkrywanie sprawdzania opcji konta

 • Nigdy nie korzystałeś z unii kredytowej? Dowiedz się, jak działają.
 • Zapoznaj się z opcjami znajdowania bezpłatnych sprawdzeń.
 • Przyjrzyj się korzyściom płynącym z bankowości internetowej.

Jeśli otwarcie konta bankowego po prostu nie jest opcją, możesz wypróbować usługę realizacji czeków, ale opłaty te są zazwyczaj dość wysokie. Kilka sklepów detalicznych jest znanych z darmowej realizacji czeków, zwłaszcza czeków ze zwrotem podatku. Wcześniejsze 

Jeśli trudno jest dostać się do Twojego banku

Jeśli w Twoim banku nie ma oddziału ani bankomatu w miejscu, w którym się znajdujesz, lub dojazd do niego jest dla Ciebie niewygodny, te dwie opcje mogą ułatwić Ci życie:

 • Mobilna wpłata czeku: umożliwia zrobienie zdjęcia czeku – często do późnych godzin wieczornych w przypadku wpłaty tego samego dnia. Następnie możesz wypłacić gotówkę lub wysłać pieniądze drogą elektroniczną.
 • Spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe: Jeśli jesteś klientem kas , możesz skorzystać z oddziałów innych spółdzielczych kas oszczędnościowo- kredytowych (zakładając, że należą one do wspólnej sieci oddziałów). Wcześniejsze 

Jeśli chcesz zapłacić bez gotówki

Jeśli Twój bank nie oferuje wpłaty mobilnej lub szukasz niedrogiego rozwiązania, przedpłacone karty debetowe mogą zaspokoić Twoje potrzeby. Po prostu uważaj na karty z wysokimi opłatami; dostawcy usług przedpłaconych są zobowiązani do ujawnienia wszystkich opłat przed zakupem karty. Wcześniejsze 

Jeśli próbujesz zapłacić bez gotówki, ponieważ obawiasz się kradzieży (na przykład pocztą), napisz czek lub zapłać przekazem pocztowym.

Wpłacanie czeku na kogoś innego

Jeśli ktoś poprosi Cię o zdeponowanie wypisanego czeku, dobrze się zastanów, zanim to zrobisz. Jeśli się zgodzisz, ryzykujesz własne pieniądze i dobrą pozycję w banku. Jeśli kontrola odbija z jakiegokolwiek powodu, bank będzie domagać się pan wymienić środki, mimo że czek został napisany do swojego przyjaciela albo przez kogoś innego całkowicie, a ty po prostu robi przysługę.

Twoje konto będzie ujemne lub środki zostaną pobrane z salda, jeśli jest to zły czek. Możesz spróbować odebrać środki od znajomego, ale często jest to trudne. Nigdy też nie zgadzaj się na zrealizowanie czeku za nieznajomego, ponieważ prawdopodobnie będzie to oszustwo.

Nie daj się oszukać

Jak możesz stracić pieniądze, pomagając komuś? Twój bank często umożliwia natychmiastowe otrzymanie gotówki z czeku lub środki pojawią się na dostępnym saldzie, co sprawi, że będzie wyglądało na to, że jeśli chcesz, możesz je wydać.

Później Twój bank faktycznie przetwarza czek i próbuje zebrać za niego pieniądze. Twój bank może potrzebować dni lub tygodni, zanim dowie się, że czek był fałszywy, więc nie przekazuj gotówki, chyba że naprawdę ufasz osobie, której pomagasz. Wcześniejsze 

Niestety, jeśli zrealizujesz czek na kogoś innego, a czek jest zły, Twój bank nie zwróci Ci pieniędzy.

Będziesz musiał zapytać tę osobę – jeśli możesz ją znaleźć – i ewentualnie wytoczyć powództwo w celu odebrania pieniędzy.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy