Karty kredytowe a karty debetowe: jaka jest różnica?

17.02.2021

Karty kredytowe a karty debetowe: przegląd

Karty kredytowe i debetowe zazwyczaj wyglądają prawie identycznie, mają 16-cyfrowe numery kart, daty wygaśnięcia i kody osobistego numeru identyfikacyjnego (PIN). Ale na tym podobieństwo się kończy. Karty debetowe pozwalają klientom banku wydawać pieniądze, korzystając ze środków zdeponowanych w banku. Karty kredytowe pozwalają konsumentom pożyczać pieniądze od wystawcy karty do określonego limitu w celu zakupu przedmiotów lub wypłacenia gotówki.

Prawdopodobnie masz w portfelu co najmniej jedną kartę kredytową i jedną kartę debetową. Wygoda i ochrona, którą oferują, są trudne do pobicia, ale mają istotne różnice, które mogą znacząco wpłynąć na Twój portfel. Oto, jak wybrać, którego użyć, gdy musisz przesunąć plastik.

Kluczowe wnioski
 • Karty kredytowe dają dostęp do linii zadłużenia wydanej przez bank. Karty debetowe pobierają pieniądze bezpośrednio z Twojego konta bankowego.
 • Karty kredytowe zapewniają lepszą ochronę konsumentów dzięki gwarancjom i ochronie przed oszustwami, ale są droższe.Karty debetowe oferują mniejszą ochronę, ale mają niższe opłaty.Nowsze karty debetowe zapewniają lepszą ochronę podobną do karty kredytowej, podczas gdy wiele kart kredytowych nie pobiera już opłat rocznych.Karty kredytowe

  Karta kredytowa to karta wydana przez instytucję finansową, zwykle bank, która umożliwia posiadaczowi karty pożyczenie środków od tej instytucji. Posiadacze kart zgadzają się na zwrot pieniędzy wraz z odsetkami zgodnie z warunkami instytucji.

  Karty kredytowe są wydawane w czterech kategoriach:

 • Standardowe karty po prostu zwiększają linię kredytową dla swoich użytkowników.
 • Karty lojalnościowe oferują klientom zwrot gotówki, punkty podróżne lub inne korzyści. Zabezpieczone karty kredytowe wymagają początkowego depozytu gotówkowego przechowywanego przez emitenta jako zabezpieczenie. Karty obciążeniowe nie mają ustalonego limitu wydatków, ale często nie pozwalają na przenoszenie niezapłaconych sald z miesiąca na miesiąc.Użytkownicy kart kredytowych mogą czerpać gotówkę, rabaty, punkty podróżne i wiele innych korzyści niedostępnych dla posiadaczy kart debetowych, korzystając z kart lojalnościowych. Konsumenci, którzy co miesiąc spłacają swoje karty w całości i na czas, mogą znacznie zyskać, przeprowadzając miesięczne zakupy i rachunki za pomocą kart lojalnościowych.

  Wykorzystanie kart kredytowych jest również odzwierciedlone w raporcie kredytowym konsumenta, który umożliwia odpowiedzialnym wydawcom podniesienie ich wyników dzięki historii wydatków i terminowych płatności. Karty te mogą również zapewniać dodatkowe gwarancje lub ubezpieczenie zakupionych przedmiotów – poza tymi, które oferuje sprzedawca lub marka. Jeśli przedmiot zakupiony za pomocą karty kredytowej stanie się wadliwy, na przykład po wygaśnięciu gwarancji producenta, warto sprawdzić u wystawcy karty kredytowej, czy zapewni ochronę.

  W większości przypadków karty kredytowe nadal zapewniają znacznie lepszą ochronę niż karty debetowe. Tak długo, jak klient zgłosi utratę lub kradzież w odpowiednim czasie, jego maksymalna odpowiedzialność za zakupy dokonane po zaginięciu karty wynosi 50 USD. Ustawa o elektronicznym transferze środków zapewnia klientom kart debetowych taką samą ochronę przed utratą lub kradzieżą – ale tylko wtedy, gdy klient zgłosi to w ciągu 48 godzin od wykrycia. Po 48 godzinach odpowiedzialność użytkownika karty wzrasta do 500 USD; po 60 dniach nie ma limitu. Wcześniejsze 

  Ustawa Fair Credit Billing Act umożliwia użytkownikom kart kredytowych kwestionowanie nieautoryzowanych zakupów lub zakupów towarów, które zostały uszkodzone lub utracone podczas transportu. Jeśli jednak przedmiot został kupiony za pomocą karty debetowej, nie można go cofnąć, chyba że sprzedawca wyrazi taką chęć. Co więcej, ofiary kradzieży karty debetowej nie otrzymują zwrotu pieniędzy, dopóki śledztwo nie zostanie zakończone. Z drugiej strony posiadacze kart kredytowych nie podlegają ocenie spornych opłat; kwota ta jest zwykle natychmiast potrącana i przywracana tylko wtedy, gdy spór zostanie wycofany lub rozstrzygnięty na korzyść kupca. Podczas gdy niektórzy dostawcy kart kredytowych i debetowych oferują swoim klientom zerową ochronę przed odpowiedzialnością, prawo jest znacznie bardziej wyrozumiałe dla posiadaczy kart kredytowych.

  Jeśli musisz wynająć samochód, wiele kart kredytowych zapewnia pewnego rodzaju zwolnienie z kolizji. Nawet jeśli chcesz użyć karty debetowej, wiele agencji wynajmu samochodów wymaga od klientów podania danych karty kredytowej jako kopii zapasowej. Jedynym wyjściem dla klienta może być zezwolenie agencji wynajmu na zatrzymanie może kilkuset dolarów na karcie debetowej rachunku bankowego jako forma depozytu poręczeniowego.

  Karty debetowe

  Karta debetowa to karta płatnicza, która dokonuje płatności poprzez pobranie pieniędzy bezpośrednio z rachunku bieżącego konsumenta, a nie poprzez pożyczkę w banku. Karty debetowe oferują wygodę kart kredytowych i wiele takich samych zabezpieczeń konsumenckich, gdy są wydawane przez główne podmioty obsługujące płatności, takie jak Visa czy MasterCard.

  Istnieją również dwa rodzaje kart debetowych, które nie wymagają od klienta posiadania konta czekowego lub oszczędnościowego oraz jeden standardowy:

 • Standardowe karty debetowe są pobierane na koncie bankowym.
 • Karty elektronicznego transferu świadczeń (EBT) są wydawane przez agencje stanowe i federalne, aby umożliwić uprawnionym użytkownikom korzystanie z ich korzyści przy dokonywaniu zakupów. Przedpłacone karty debetowe umożliwiają osobom nieposiadającym dostępu do konta bankowego dokonywanie zakupów elektronicznych do kwoty, która została wstępnie załadowana na karcie.Oszczędni konsumenci mogą preferować korzystanie z kart debetowych, ponieważ zazwyczaj wiąże się to z niewielkimi opłatami lub ich brak, chyba że użytkownicy wydają więcej, niż mają na koncie i ponoszą opłatę za debet. (Zaleta braku opłat nie dotyczy przedpłaconych kart debetowych, które często pobierają między innymi opłaty za aktywację i użytkowanie). Z kolei karty kredytowe zwykle pobierają opłaty roczne, opłaty za przekroczenie limitu, opłaty za opóźnienia w płatnościach i mnóstwo innych kar, oprócz miesięcznych odsetek od salda karty.

  Jak działają karty debetoweKarta debetowa pobiera pieniądze, które użytkownik już posiada, eliminując niebezpieczeństwo zaciągnięcia długu. Detaliści wiedzą, że ludzie zwykle wydają więcej, używając plastiku, niż gdyby płacili gotówką. Korzystając z kart debetowych, impulsywni wydawcy mogą uniknąć pokusy kredytu. Wiele korzyści dla użytkownika oferowanych przez firmy obsługujące karty kredytowe jest finansowanych z odsetek i innych opłat tych, którzy nie spłacają swoich sald co miesiąc.

  Ponadto niektóre karty debetowe – szczególnie te wydawane przez podmioty obsługujące płatności, takie jak Visa lub MasterCard – zaczynają oferować więcej zabezpieczeń, z których korzystają użytkownicy kart kredytowych.

  We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy