Kolumb odkrył nowy świat… Dlaczego więc Ameryka nie została nazwana jego imieniem?

17.02.2021
Category: Może Zostać

Laura Geggel 08 października 2018

Krzysztof Kolumb w 1492 roku przepłynął słynny błękit oceanu, więc dlaczego Nowy Świat nie został nazwany jego imieniem?

Odpowiedź ma związek z reputacją Columbusa w czasie, gdy Europejczycy nadawali nazwy nowo odkrytym kontynentom, a także z bardzo udaną kampanią reklamową prowadzoną przez włoskiego odkrywcę Amerigo Vespucciego – powiedział Matt Crawford, profesor historii na Kent State University w Ohio.

Ponadto Kolumb aż do śmierci utrzymywał, że nową krainą, którą odkrył, jest w rzeczywistości Azja, powiedział Crawford. W przeciwieństwie do tego, Vespucci był jednym z pierwszych, jeśli nie pierwszy badacz zadeklarować, że Nowy Świat był całkowicie nowo odkryta podmiot (przynajmniej dla Europejczyków). [Jak daleko jest horyzont?]

Columbus, urodzony w 1451 roku w Genui we Włoszech, przeniósł się do Portugalii w 1476 roku, aby rozpocząć działalność związaną z tworzeniem map. W owym czasie, zwanym erą eksploracji, liderem była Portugalia, która odkryła już Maderę i Azory na Oceanie Atlantyckim i popłynęła w dół części zachodniego wybrzeża Afryki.

Jednak tym, czego naprawdę pragnęła Europa, była droga do Indii. Imperium Osmańskie zablokowało dostęp Europy przez Konstantynopol, a także przez Afrykę Północną i Morze Czerwone. Kolumb chciał części tej akcji i zaproponował, podobnie jak inni, że Azja może zostać osiągnięta, żeglując na zachód. (Wtedy ludzie wiedzieli, że Ziemia jest okrągła. Błędne przekonanie, że ludzie myślą, że jest płaska, zostało wprowadzone przez amerykańskiego eseistę Washington Irvinga, najlepiej znanego z pisania „Rip Van Winkle i „The Legend of Sleepy Hollow, który spopularyzował -zwane kontrowersjami dotyczącymi „płaskiej Ziemi w swojej książce „Życie i podróże Krzysztofa Kolumba z 1828 r.)

Po tym, jak Portugalia odrzuciła pomysł Kolumba – nie tylko dlatego, że nie był dobrze powiązany, ale także dlatego, że (słusznie) uważali, że nie docenił dystansu między Europą a Indiami – zabrał swój plan do Hiszpanii. Nie jest jasne, jaki sukces odniesie Hiszpan, który pomyślał, że Kolumb odniósłby sukces, co może wyjaśniać, dlaczego zgodzili się dać mu tak dużo, jeśli znajdzie drogę do Indii. „W zamian obiecał wiele; dość znaczną część handlu i bogactwa, które wyjdą z bardziej bezpośrednich kontaktów z Azją – powiedział Crawford. „Obiecał wielki tytuł„ Admirał Morza Oceanu i„ Wicekról Indii .

To, co stało się później, przeszło do historii; Columbus popłynął prosto na Bahamańską wyspę Guanahani. Podczas czterech wypraw Kolumba do Nowego Świata postawił stopę na wyspach takich jak Kuba, Hispaniola oraz u wybrzeży Ameryki Środkowej i Południowej. Ale Kolumb stanowczo powtórzył, że znalazł Azję, być może po to, by upewnić się, że zachowa bogactwo i tytuły, które obiecała mu Hiszpania, powiedział Crawford.

Ta postawa sprawiła, że ​​niektórzy współcześni Kolumbowi uznali go za dwulicowego i niewiarygodnego, powiedział Crawford. W międzyczasie portugalski odkrywca Vasco da Gama podróżował z Portugalii do Indii iz powrotem, żeglując wokół Przylądka Dobrej Nadziei w południowej Afryce w latach 1497-1499, co oznacza, że ​​Portugalia pokonała Hiszpanię w wyścigu do Indii.

„Korona hiszpańska była najwyraźniej tak niezadowolona z niepowodzenia Kolumba w Azji, a także z tej rosnącej reputacji, jaką zdobył za dwulicowość, co było jednym z powodów, dla których wysłali agenta na Karaiby, aby aresztował Kolumba i sprowadził go z powrotem do Hiszpanii – powiedział Crawford. „Później pozbawiono go tytułów. [Zdjęcia: Krzysztof Kolumb prawdopodobnie widział tę mapę z 1491 r.]

Listy

W 1493 roku Kolumb napisał list do jednego ze swoich zwolenników, Luisa de Santngela, o swoim odkryciu. Ten list został później przedrukowany i przeczytany przez wiele osób.

Ameryka nie została nazwana na cześć Christophera Kolumba (po lewej), ale Amerigo Vespucciego (po prawej). (Zdjęcie: Shutterstock)

Ale listy z włoskiego Vespucci (1459-1512) były znacznie bardziej popularne. Vespucci, który pływał pod portugalską banderą, odbył swoją pierwszą podróż do Nowego Świata w 1499 roku. Jak wspomniano, Vespucci uznał, że te ziemie to nie Azja, ale nowe kontynenty. (Warto zauważyć, że „te rewolucje są trudne do dostrzeżenia w opublikowanych listach [Vespucciego], więc możliwe jest, że inni widzieli więcej znaczenia, niż zamierzał przekazać, zgodnie z badaniem z 2006 roku w czasopiśmie Past and Present. Ląd stanowi „kontynent, ale może to oznaczać „kontynent, mówią naukowcy).

Niezależnie od tego, co miał na myśli Vespucci, jego listy o Nowym Świecie do jego patrona Lorenza de 'Medici stały się bestsellerami w całej Europie. „Nie byłoby nierozsądne powiedzieć, że jego list, znacznie bardziej niż list Kolumba, [pomógł] ludziom dowiedzieć się o tym Nowym Świecie – powiedział Crawford. W tych listach „Vespucci odgrywał sensacyjne aspekty seksualnych i żywieniowych zwyczajów mieszkańców oraz nowość własnych obserwacji naukowych – napisała Christine Johnson, profesor historii na Washington University w St. Louis w 2006 roku. badanie.

Te listy z kolei wywarły wpływ na słynnego twórcę map. W 1507 roku niemiecki kartograf Martin Waldseemüller stworzył pierwszą mapę używającą nazwy America. Jednak ta nazwa unosiła się nad Brazylią. „Waldseemüller tak naprawdę nie określa całego regionu jako Ameryki – zauważył Crawford.

Jeśli chodzi o powód, dla którego masa lądowa została nazwana „Ameryka, a nie „Amerigo, wprowadzenie do broszury, którą Waldseemüller napisał do mapy, zauważa, że ​​„Ponieważ zarówno Europa, jak i Azja otrzymały swoje imiona od kobiet, nie widzę powodu, dla którego ktokolwiek miałby słusznie sprzeciwiają się nazywaniu tej części Amerige, tj. krajem Amerigo, lub Amerigo, po Amerigo, jej odkrywcy, człowiekiem o wielkich zdolnościach .

W rzeczywistości Portugalia nazwała już Brazylię „Ilha de Vera Cruz lub „Wyspą Prawdziwego Krzyża, ale możliwe, że Waldseemüller wtedy o tym nie wiedział, powiedział Crawford.

Na kolejnych mapach z lat 1513 i 1516 Waldseemüller przestał używać nazwy Ameryka i zamiast tego używał nazw „Terra Incognita i „Terra Nova, prawdopodobnie dlatego, że zdał sobie sprawę, że to Kolumb, a nie Vespucci, odkrył Nowy Świat, Crawford powiedziany. Ale wtedy było już za późno; inni twórcy map już go skopiowali i rozpowszechnili jego imię na całym świecie. Crawford powiedział, że nazwa Ameryka była mocno zakorzeniona pod koniec XVI wieku.

To prawda, że ​​nazwanie nowej ziemi jest w dużej mierze gestem symbolicznym, biorąc pod uwagę, że Europejczycy przez jakiś czas nie kontrolowali tych obszarów.

„Całe przedsięwzięcie polegające na tworzeniu map i przypisywaniu europejskich etykiet i nazw miejscom, których Europejczycy nie mają etykiet ani nazw biznesowych, to część ich starań o przejęcie tych ziem w posiadanie – powiedział Crawford. Taka jest ideologia kolonizacji – że to są nasze miejsca, nadaliśmy im nasze nazwy .

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy