Kto ponosi odpowiedzialność za kredyt hipoteczny podczas separacji?

17.02.2021
Category: Jeśli Nie Możesz

Powiązane artykuły

Możesz myśleć o rozstaniu ze swoim współmałżonkiem, ale fizyczna separacja nie oznacza oddzielenia wspólnych finansów. Nawet podczas separacji oboje jesteście odpowiedzialni za spłatę wszelkich wspólnych długów, takich jak kredyt hipoteczny. Nie ma znaczenia, czy tylko jeden z was nadal mieszka w domu. Nadal musisz spłacić pożyczkodawcę hipotecznego, niezależnie od tego, czy jesteś w separacji czy wystąpisz o rozwód.

Oddziel swoje emocje od praktyczności sytuacji. Im więcej umów możesz zawrzeć ze swoim współmałżonkiem, tym mniej będziesz musiał płacić swojemu prawnikowi za jego czas i tym bardziej sędzia pochwali cię i będzie postępował zgodnie z twoimi decyzjami.

Wspólna hipoteka oznacza wspólną odpowiedzialność

Osobą odpowiedzialną za spłatę kredytu hipotecznego w okresie separacji jest osoba, której nazwisko widnieje na liście hipotecznym. Jeśli oba twoje nazwiska są na hipotece, oboje jesteście prawnie odpowiedzialni za dokonywanie płatności. Nawet jeśli jesteś w separacji, musisz nadal spłacać kredyt hipoteczny na czas. Jeśli tego nie zrobisz, opóźnienia w płatnościach wpłyną na obie oceny kredytowe. Pamiętaj, że nadal jesteś odpowiedzialny za dług, jeśli twój współmałżonek nie spłaci. Ustal, kto spłaci kredyt hipoteczny lub ile z niego zapłaci każdy z was, gdy będziecie w separacji. Nie rób tylko ustnej umowy. Zdobądź to na piśmie.

Kiedy decydujesz się sprzedać dom

Zwykle, gdy para się rozstaje, wybiera jedną z następujących opcji w ramach rozliczenia nieruchomości: albo sprzedajesz dom, spłacasz hipotekę i dzielisz między siebie wpływy ze sprzedaży, albo jedna osoba wykupuje drugą i przejmuje odpowiedzialność za hipotekę. Jeśli nie możesz się zgodzić, udasz się do sądu i poprosisz sędziego o rozwiązanie tego problemu. Jeśli zdecydujesz się sprzedać dom małżeński w celu spłaty kredytu hipotecznego, musisz ustalić, kto pokryje wydatki mieszkaniowe do momentu sprzedaży nieruchomości. Musisz także zdecydować, w jaki sposób podzielisz zysk uzyskany ze sprzedaży. Dodatkową kwestią jest to, czy małżonek, który spłaci kredyt hipoteczny do momentu sprzedaży domu, otrzyma zwrot pieniędzy przed podzieleniem wpływów.

Kiedy ktoś z was chce utrzymać dom

Jeśli jedno z was chce pozostać w domu, podczas gdy drugie się wyprowadza, idealnym rozwiązaniem jest wykupienie drugiego małżonka i przejęcie wyłącznego tytułu prawnego do nieruchomości. Jednak aby to zadziałało, pozostała osoba musiałaby przenieść hipotekę na swoje jedyne nazwisko, co oznacza, że ​​musiałaby samodzielnie kwalifikować się do kredytu hipotecznego. Dla wielu par nie jest to możliwe finansowo. Współmałżonek, który już nie mieszka w domu, może zgodzić się na pomoc finansową, jeśli współmałżonka nie stać na samodzielne pokrycie wszystkich wydatków domowych. W takim przypadku małżonek niebędący rezydentem może spłacać raty kredytu hipotecznego i pokrywać inne wydatki, takie jak podatki od nieruchomości i rachunki za media. Nawet jeśli nie mieszkasz w domu, ale nadal pomagasz w spłacie kredytu hipotecznego aż do rozwodu,poproś sędziego o jak najszybsze podpisanie porozumienia o separacji, aby chronić Twoje interesy. Wszystkie długi zaciągnięte przed zawarciem umowy o separację stają się długami obu stron.

Refinansowanie kredytu hipotecznego

Jeśli Ty lub Twój współmałżonek zdecydujecie, że chcecie mieć dom, musicie refinansować kredyt hipoteczny, aby zwolnić drugiego małżonka z odpowiedzialności finansowej za pożyczkę. W przeciwnym razie, jeśli małżonek zamieszkały w domu nie spłaci kredytu hipotecznego, bank lub firma hipoteczna będzie oczekiwać, że drugi małżonek zapłaci. Jeśli któryś z was spóźnia się z płatnościami lub spóźnia się z płatnościami, zaległości wpłyną na obie historie kredytowe. Uwzględnij szczegóły w umowie ugody, jeśli Ty lub Twój współmałżonek planujecie refinansować kredyt hipoteczny we własnym imieniu.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy