Logo witryny MarketWatch Łącze przenoszące z powrotem do strony głównej.

17.02.2021
 • Ustawienia konta
 • Zaloguj sieZapisz sięRaport Kapitolu

  Francine McKenna

  Symbole, do których istnieją odniesieniaOrgany regulacyjne na całym świecie zaczęły podejmować wyzwania związane z wirtualnymi walutami, które w większości omijają regulowane banki, firmy finansowe, giełdy i centralne izby rozliczeniowe.

  „Waluty cyfrowe, sprzedaż tokenów i wszelkiego rodzaju inicjatywy związane z blockchain zapoczątkowały globalne zjawisko, jakiego nie widziałem – powiedział J. Dax Hansen, partner w kancelarii prawniczej Perkins Coie, który kieruje grupą branżową Blockchain Technology & Digital Currency. „Ponieważ technologia, na której opiera się ten rozwój, zakłóca działanie produktów i usług w niemal każdej branży, ustawodawcy, organy regulacyjne i organy ścigania starają się nadążyć.

  Ponieważ obecni gracze w wirtualnych walutach, w tym najpopularniejszy bitcoin BTCUSD, -0,87% US: BTCF8 w dużej mierze działają poza konwencjonalnym systemem finansowym, regulatorzy obawiają się prania pieniędzy, finansowania terroryzmu, uchylania się od opodatkowania i oszustw.

  W Stanach Zjednoczonych Komisja Papierów Wartościowych i Giełd oraz Komisja ds. Handlu Kontraktami Terminowymi na Surowce rozesłały w ciągu ostatnich kilku miesięcy wiele komunikatów na ten temat, w tym kilka zdecydowanych wypowiedzi Jaya Claytona, przewodniczącego SEC.

  „Tam, gdzie widzimy oszustwa i gdy widzimy ludzi angażujących się w oferty, które nie są zarejestrowane, będziemy je realizować, ponieważ tego typu rzeczy mają destabilizujący wpływ na rynek – powiedział Clayton na spotkaniu w Federal Reserve Bank of Nowy Jork pod koniec listopada.

  Oto, co obecnie robią amerykańskie organy regulacyjne:

  RegulatorAktualne podsumowanieKluczowe zmianyKomisja Papierów Wartościowych i GiełdSEC nie zatwierdziła żadnych produktów notowanych na giełdzie (takich jak ETF), które zawierają kryptowaluty lub inne aktywa związane z kryptowalutami do notowania lub handlu. SEC nie zarejestrowała żadnych pierwszych ofert monet.W dniu 25 lipca 2017 r. SEC wydała biuletyn dla inwestorów dotyczący pierwszych ofert monet, mówiąc, że mogą one stanowić „uczciwe i zgodne z prawem możliwości inwestycyjne, ale mogą być niewłaściwie wykorzystywane. SEC wydała trzy działania egzekucyjne przeciwko sponsorom ICO – jedno zatrzymanie i ujawnienie dwóch domniemanych oszustw. Przewodniczący SEC Clayton wyraził również zaniepokojenie uczestnikami rynku, którzy udzielają klientom kredytów w USAKomisja ds. Handlu kontraktami terminowymi na towaryCFTC wyznaczyła bitcoin jako towar i ogłosiła, że ​​oszustwa i manipulacje związane z bitcoinem będącym przedmiotem handlu międzystanowego oraz regulacja kontraktów terminowych na towary bezpośrednio powiązane z bitcoinem podlegają jej.CFTC pozwoliła CME i CBOE na uruchomienie kontraktów terminowych na bitcoiny. CFTC zatwierdziła również platformę do handlu i rozliczania wirtualnych walutowych instrumentów pochodnych dla LedgerX, LLC, narzędzia do wykonywania swapów i organizacji rozliczającej instrumenty pochodne.Urząd SkarbowyIRS mówi, że bitcoin musi być traktowany jako własność dla celów podatkowych. Oznacza to, że zysk lub stratę kapitałową należy rejestrować tak, jakby była to wymiana z udziałem majątku. Powinien być traktowany jak zapasy, jeśli jest przeznaczony do odsprzedaży, a zatem należy odnotować zwykły zysk lub stratę. Jeśli jest używana jako płatność, powinna być traktowana jak waluta, ale musi zostać przeliczona, a jej godziwa wartość rynkowa sprawdzona na giełdzie.StanyWedług magazynu Bitcoin kilka stanów USA planuje zatwierdzić lub promować użycie bitcoinów i technologii blockchain, podczas gdy niektóre z nich już wprowadziły je w życie zgodnie z magazynem Bitcoin, w tym Arizona (uznanie inteligentnych kontraktów), Vermont (blockchain jako dowód) i Delaware ( tocząca się inicjatywa zezwalająca na rejestrację akcji spółek Delaware w formie blockchain).Krajowa Konferencja Komisarzy ds. Jednolitych Ustaw Stanowych przegłosowała w lipcu modelową ustawę regulującą działalność w zakresie cyfrowych walut na poziomie stanowym.Ministerstwo FinansówW listopadzie inspektor generalny Departamentu Skarbu USA powiedział, że planuje dokonać przeglądu praktyk kryptowalutowych FinCEN w odniesieniu do ryzyka prania pieniędzy i finansowania terroryzmu. W wytycznych FinCEN FIN-2013-G001 stwierdzono, że „wirtualna waluta nie ma statusu prawnego środka płatniczego w żadnej jurysdykcji.Sekretarz skarbu, Steven Mnuchin, powiedział w listopadzie, że utworzył grupy robocze ds. Skarbu zajmujące się bitcoinem i że będzie to coś, co będą obserwować „bardzo uważnie.
  Oto, co dzieje się za granicą, zebrane przez firmę prawniczą Perkins Coie:

  Rosyjskie Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy, który ma zostać przedstawiony 28 grudnia. Wiceminister finansów Aleksiej Moisejew powiedział, że ustawa, jak podał w środę Tass, zawiera limit 1 mld rubli [

  17,3 mln USD], które można zebrać w ramach ICO, oraz limit 50 000 rubli [

  864 USD], które każdy niekwalifikowany inwestor będzie mógł zainwestować.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy