Nigdy nie używanie karty kredytowej może być złe

17.02.2021
  • Centrum zasobów kredytowych
  • Zarządzanie kredytemKredyt budowlanyNigdy nie używanie karty kredytowej może być złeCo się stanie, jeśli nie będziesz używać karty kredytowej przez długi czas?

    Chociaż każda osoba musi zdecydować, jak najlepiej wykorzystać swoją kartę kredytową w oparciu o indywidualne potrzeby, rezygnacja z niej w ogóle może mieć pewne konsekwencje. A świadomość tego, co dokładnie dzieje się, gdy nigdy nie używasz karty kredytowej, może pomóc Ci zdecydować, co zrobić z kartą, która jest rzadko używana.

    Twoja karta może zostać anulowana

    Firmy obsługujące karty kredytowe mogą zamknąć Twoje konto, jeśli nigdy nie użyjesz karty, mówi NerdWallet. Zamknięcie konta karty kredytowej może mieć negatywny wpływ na twoją zdolność kredytową, nawet jeśli nie zamierzałeś go zamknąć, zwłaszcza jeśli jest to karta, którą miałeś najdłużej. Zamknięcie go z powodu braku aktywności może spowodować spadek zdolności kredytowej. Ponadto anulowanie karty kredytowej pozbawi ją możliwości posiadania jej w nagłych wypadkach oraz w przypadku takich rzeczy, jak hotele i wynajem samochodów, które często wymagają karty kredytowej.

    Podsumowując: jeśli chcesz mieć dostęp do swojej karty, gdy jej potrzebujesz, nieużywanie jej może odebrać tę opcję. Niektórzy eksperci – tacy jak ThePointsGuy.com – zalecają używanie karty co najmniej raz w roku, aby zapobiec jej zamknięciu z powodu braku aktywności.

    Twoja ocena kredytowa może stać się w zastoju

    Podobnie jak w przypadku, gdy mięśnie nóg mogą wydawać się nieco słabsze, gdy pomijasz przysiady na siłowni, twoja ocena kredytowa może ucierpieć z powodu braku wykorzystania.

    W ogóle nieużywanie karty kredytowej – choć prawdopodobnie nie wpłynie to negatywnie na wynik kredytowy, chyba że karta zostanie anulowana lub zamknięta – prawdopodobnie nie spowoduje przesunięcia miernika w pozytywnym kierunku.

    Możesz przegapić nieuczciwe opłaty na swojej karcie

    Jeśli nie korzystałeś z karty w danym miesiącu, kuszące może być założenie, że wszystko jest w porządku i nie patrzeć na wyciąg. Może to jednak narazić Cię na przeoczenie wszelkich fałszywych zarzutów, które mogą pozostać niewidoczne przez tygodnie lub miesiące. Dobrym pomysłem może być skorzystanie z karty w trybie online lub aplikacji, aby upewnić się, że nic nie wygląda podejrzanie.

    Brak korzystania z karty może na dłuższą metę zaszkodzić Twojemu kredytowi, jeśli nie jesteś świadomy nieautoryzowanych obciążeń .

    Czy powinieneś anulować kartę, której często nie używasz?

    To zależy. Według Experian ważne jest, aby wziąć pod uwagę swoją historię kredytową, dostępny kredyt i ogólne kwestie finansowe. Na przykład, czy jesteś obciążany wysoką roczną opłatą? Dla niektórych najlepszą opcją może być używanie nieużywanej karty do drobnych zakupów co miesiąc i spłacanie całości salda. Pomaga to w tworzeniu historii płatności i oceny zdolności kredytowej, jednocześnie zapobiegając spadkom spowodowanym zamknięciem konta.

    Jeśli jednak okaże się, że nie używasz określonej karty zbyt często, warto sprawdzić, czy istnieje program nagród lepiej dostosowany do Twoich potrzeb. W przypadku niektórych firm obsługujących karty – takich jak Discover – możesz przejść na program nagród, który da Ci większą zachętę do korzystania z karty bez zmiany numeru karty lub zamykania konta. Może to być dobry kompromis, który pomoże poprawić Twoją zdolność kredytową, a jednocześnie uzyskać nagrody, które przyniosą Ci największe korzyści.

    Możliwe jest również, że masz zbyt wiele kart do zarządzania, a anulowanie jednej lub dwóch może pomóc w uporządkowaniu ogólnych finansów. Czasami prostota posiadania tylko jednej lub dwóch kart jest tego warta, o ile masz świadomość potencjalnych konsekwencji.

    Pierwotnie opublikowano 25 stycznia 2017 r.

    Zaktualizowano 22 maja 2019 r.

    Zastrzeżenie prawne: ta witryna służy do celów edukacyjnych i nie zastępuje profesjonalnych porad. Materiały w tej witrynie nie mają na celu udzielania porad prawnych, inwestycyjnych ani finansowych i nie wskazują na dostępność żadnego produktu ani usługi Discover. Nie gwarantuje, że Discover oferuje lub poleca produkt lub usługę. Aby uzyskać szczegółowe porady dotyczące swojej wyjątkowej sytuacji, możesz skonsultować się z wykwalifikowanym specjalistą.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy