Numer rozliczeniowy ABA – definicja i znaczenie

17.02.2021

Numer rozliczeniowy ABA to niepowtarzalny kod, który istnieje na czeku przypisanym przez ABA (American Bankers Association). Numer rozliczeniowy ABA identyfikuje instytucję finansową, która wystawiła czek.

Banki i inne instytucje finansowe z siedzibą w USA, które posiadają rachunki w Federal Reserve Bank – banku centralnym kraju – używają 9-cyfrowego numeru rozliczeniowego ABA. Używają go do przetwarzania transakcji czekowych, w tym rozliczeń i wpłat.

Mówiąc prościej, dziewięciocyfrowy kod identyfikuje banki w USA. Pomaga to innym bankom i instytucjom finansowym przesyłać pieniądze na konto klienta i z niego na potrzeby transakcji, takich jak automatyczne płatności za rachunki lub bezpośrednie wpłaty.

Według UC San Diego: „Numer rozliczeniowy ABA to unikalny, 9-cyfrowy numer identyfikujący tranzyt przypisany do każdego banku. (Zdjęcie: na podstawie strony internetowej Bank of America Corporation)

Jaki jest mój numer rozliczeniowy ABA?

Skąd mam wiedzieć, jaki jest mój numer rozliczeniowy ABA? Informacje te możemy uzyskać na kilka sposobów. Najłatwiej i najszybciej jest spojrzeć na dół książeczki czekowej (pisownia amerykańska: książeczka czekowa. Pisownia brytyjska: książeczka czekowa) , w lewym dolnym rogu.

W przypadku niektórych czeków generowanych komputerowo dziewięciocyfrowy numer może pojawić się w innym miejscu dokumentu. Numer rozliczeniowy ABA znajduje się również w lewym dolnym rogu potwierdzeń wpłaty.

Możesz również skontaktować się ze swoim bankiem i zapytać, jakiego numeru rozliczeniowego ABA użyć. Większość instytucji finansowych udostępnia te dane online. Być może będziesz musiał się zalogować.

Jeśli chodzi o znalezienie numeru online, thebalance.com pisze:

„Przeszukaj witrynę swojego banku pod kątem formularzy bezpośrednich wpłat lub informacji o Automatycznej Izbie Rozliczeniowej (ACH).

Dziewięciocyfrowy numer rozliczeniowy ABA zawiera ważne informacje dla instytucji finansowej. Ułatwiają udane transakcje. (Źródło danych: bankroutingnumber.us)

Czasami jest wiele numerów ABA

Bank może mieć wiele numerów ABA. Dlatego ważne jest, aby upewnić się, że używasz numeru rozliczeniowego ABA, który jest właściwy dla Twojego konta. Jest to numer z Twojej książeczki czekowej, dowodu wpłaty lub numer, który podadzą, jeśli skontaktujesz się z bankiem.

W ciągu ostatnich kilku dekad doszło do kilku fuzji i przejęć. Za każdym razem, gdy banki się łączą, nowy podmiot otrzymuje wiele kodów.

Jeśli nie masz pewności, jaki jest Twój numer rozliczeniowy ABA, na wszelki wypadek sprawdź w swoim banku. Numer używany do zamawiania czeków może nie być właściwy do automatycznych płatności za rachunki lub przelewów bankowych.

Format numeru rozliczeniowego

Numer rozliczeniowy ABA składa się z dziewięciu cyfr:

  • Cyfry 1 i 2 wskazują rodzaj instytucji finansowej.
  • 3 i 4 wskazują oddział rejonowy Banku Rezerw Federalnych.5, 6, 7 i 8 podają nam nazwę instytucji finansowej, w której prowadzony jest rachunek bieżący.9 oznacza pojedynczą cyfrę kontrolną.Ludzie używają kodu SWIFT , znanego również jako kod BIC , który zawiera od 8 do 11 znaków, do międzynarodowych przelewów bankowych.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy