Oszacowanie kredytu i ujawnienie na koniec okresu: co one oznaczają

17.02.2021
Category: Miesięczna Rata

Ze wszystkich dokumentów dotyczących zamknięcia kredytu hipotecznego, które napotkasz podczas procesu zakupu domu, zwróć uwagę w szczególności na dwa: szacunek kredytu i ujawnienie zamknięcia.

Nie są długie i nie zawierają dużo drobnego druku, ale razem te wymagane prawem dokumenty zawierają wszystkie koszty zamknięcia, które napotkasz przy zaciąganiu kredytu mieszkaniowego.

Uważne ich przeczytanie może zmniejszyć dramat podpisywania pożyczki w ostatniej chwili. („Czekaj, co? To jest teaserowa stopa procentowa?)

Co to jest oszacowanie kredytu?

Pierwszy z tych dokumentów na zlecenie rządu ma zaledwie trzy strony.

Oszacowanie pożyczki zawiera szczegółowe informacje na temat warunków pożyczki, w tym:

 • Wydatki, z jasnymi odpowiedziami „tak lub „nie na ważne pytania, takie jak czy każda kwota może wzrosnąć po zamknięciu, czy Twoja pożyczka obejmuje karę przedpłaty lub płatność balonową oraz które wydatki są uwzględnione na Twoim rachunku powierniczym.
 • Przewidywana miesięczna rata kredytu hipotecznego, w tym podatki, ubezpieczenie i inne oceny.Szacowane koszty zamknięcia i kwota gotówki, którą będziesz potrzebować w momencie rozliczenia.Informacje na temat usług, za które możesz, a których nie możesz kupować – takich jak kontrole szkodników, opłaty za ankiety i wycena domu.Szacunek pożyczki zawiera również dane, które mogą pomóc w porównaniu ofert pożyczek od wielu pożyczkodawców, w tym całkowite koszty usług stron trzecich, roczną stopę procentową – stopę procentową wraz z opłatami – oraz kwotę odsetek, które zapłacisz w okresie pożyczki wyrażona jako procent całkowitej kwoty pożyczki.

  Jedna ważna sekcja, na którą należy zwrócić uwagę, znajduje się u góry strony 2, po lewej stronie. Tam zobaczysz „Koszty pożyczki i „A. Opłaty za powstanie . Znajdziesz tutaj dwa rodzaje opłat:

  1. Opłaty pożyczkodawcy , które mogą mieć wiele różnych nazw, w tym „opłata za wniosek lub „opłata za ubezpieczenie, jak pokazano; może być kilka innych. Te opłaty początkowe podlegają negocjacjom i będziesz chciał je porównać między pożyczkodawcami, których kupujesz.
  2. Punkty rabatowe , opłacone z góry odsetki, które możesz zapłacić w celu obniżenia oprocentowania. W powyższym przykładzie jest to „0,25% kwoty pożyczki (punkty).Oszacowanie kredytu otrzymasz w ciągu trzech dni od złożenia wniosku do każdego potencjalnego pożyczkodawcy.

   Co to jest ujawnienie końcowe?

   Po wybraniu pożyczkodawcy i uruchomieniu gantleta procesu zawierania umów hipotecznych otrzymasz Oświadczenie Zamknięcia. Zawiera te same informacje co oszacowanie kredytu, ale w ostatecznej formie. Oznacza to, że zawiera zablokowane koszty pożyczki i określoną kwotę, którą musisz zapłacić przy zamknięciu.

   Otrzymasz ten dokument na trzy dni przed planowanym zamknięciem pożyczki. Skorzystaj z tego czasu, aby przejrzeć dokument pod kątem wszelkich zmian, porównując swoje ujawnienie końcowe z poprzednio otrzymanymi szacunkami pożyczki.

   Formularz dotyczący zamknięcia transakcji ma tylko pięć stron, ale prawdopodobnie spędzisz większość czasu na przeglądaniu strony 3 – zawiera ona szczegóły dotyczące kosztów zamknięcia, które zapłacisz sprzedającemu. U góry strony znajduje się tabela porównawcza, pokazująca koszty zgodnie z szacunkami kredytu oraz faktyczne opłaty, które zostaną zastosowane przy zamknięciu.

   Co najważniejsze, ta sekcja jasno pokazuje, czy koszty uległy zmianie od czasu otrzymania oszacowania kredytu.

   U dołu strony znajduje się dosłownie „dolna linia – całkowita kwota, którą jako pożyczkobiorca będziesz winien w momencie zamknięcia.

   Co może spowodować 3-dniowe opóźnienie w zamknięciu

   Każda istotna zmiana warunków pożyczki wywołuje nowy trzydniowy przegląd. Jednak zmiana wysokości prowizji pośrednika w obrocie nieruchomościami, modyfikacje depozytu lub korekty proporcjonalnych płatności z tytułu podatków, opłat za media i tym podobnych nie kwalifikują się. Tylko trzy rzeczy mogą zresetować 72-godzinny zegar:

   1. RRSO wzrasta o więcej niż jedną ósmą punktu procentowego w przypadku kredytów o stałym oprocentowaniu lub o ponad jedną czwartą punktu procentowego w przypadku kredytów hipotecznych o zmiennym oprocentowaniu.
   2. Do warunków kredytu doliczana jest kara za przedpłatę . Produkt pożyczkowy zmienia się , na przykład przechodząc z pożyczki o stałym oprocentowaniu na pożyczkę o zmiennym oprocentowaniu lub na kredyt hipoteczny wyłącznie oprocentowany.Tylko dwa dokumenty końcowe spośród wielu

    Bez wątpienia podczas zamykania pożyczki zobaczysz wiele innych dokumentów. Wiele, wiele z nich.

    Ale te dwa prawnie wiążące i wymagane dokumenty wypełniają proces pożyczki: Szacunkowa wartość pożyczki pojawia się po złożeniu wniosku u pożyczkodawcy, a formularz ujawnienia zamknięcia pojawia się, gdy zbliżasz się do mety uzyskania kredytu hipotecznego.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy