Zasób 4

Zainteresowanie wydobywaniem kryptowalut w ostatnim czasie gwałtownie wzrosło. Spowodowało to dużą falę sprzedaży kart graficznych do komputerów PC, która w rzeczywistości podniosła cenę wielu kart średniej klasy. Wydobywanie z GPU może nawet przynieść zysk, jeśli ma się dostęp do taniej energii elektrycznej. Wiadomo jednak, że proces ten uszkadza karty graficzne i wpływa na ich żywotność. Osoby rozważające wydobycie powinny pamiętać o tych czynnikach, zwłaszcza jeśli planują później odsprzedać swoje karty.

17.02.2021
Category: Pomocą Karty

Wydobywanie jest trudne na GPU

Wydobywanie kryptowaluty za pomocą karty graficznej ma sens. Są łatwe do zdobycia, w większości przypadków nie są zbyt drogie i mogą dawać doskonałą moc mieszania po dokonaniu pewnych wstępnych dostosowań. W rzeczywistości edycja AMD Vega Frontier może wkrótce wydobywać Ethereum z prędkością 70 MH / sekundę, zakładając, że plotki są prawdziwe. Skonfigurowanie platformy do wydobywania GPU wymaga pewnych ulepszeń, a uzyskanie wielu kart do wydobywania przy użyciu tej samej płyty głównej może czasami być trudne.

Po uruchomieniu i uruchomieniu platformy większość ludzi po prostu zostawia swój sprzęt. W razie potrzeby samodzielnie zmieni pule wydobywcze. Większość górników nie będzie zwracać uwagi na sam sprzęt, decydując się na monitorowanie rzeczy na odległość. Nie oznacza to jednak, że Twój sprzęt nie wymaga sprawdzania, ponieważ pozostaje pod dużym stresem podczas wydobywania kryptowalut. Ten poziom stresu jest często niedoceniany.

Kiedy zaczynasz wydobywać kryptowalutę, twoje GPU są przez cały czas pod pełnym obciążeniem, a ich fani zazwyczaj obracają się na najwyższych obrotach. Może to brzmieć mniej stresująco niż rozpędzenie się i ponowne ochłodzenie, ale niekoniecznie tak jest. Utrzymywanie wentylatorów GPU ze stałą prędkością przez cały czas spowoduje ich stosunkowo szybkie zużycie. Mimo że wentylatory są zaprojektowane tak, aby obracały się dość mocno, ich długowieczność poważnie wpływa na szybkość, z jaką są zmuszeni do pracy. Jednak nie korzystanie z fanów podczas wydobywania kryptowaluty jest zdecydowanie złym pomysłem.

Cykl termiczny jest również czymś, o czym należy pomyśleć podczas wydobywania kryptowaluty za pomocą GPU. Chociaż można by oczekiwać, że górnictwo będzie wiązało się ze stosunkowo niskimi cyklami termicznymi, w żadnym wypadku tak nie jest. To powiedziawszy, pewne modyfikacje ustawień limitu mocy każdej karty mogą często sprawić, że będzie to trywialny problem. Ponowne nakładanie pasty termicznej na GPU często czyni cuda, utrzymując kartę w chłodzie i unikając poważnych uszkodzeń. Zwróć uwagę, że proces ten nie powinien być powtarzany zbyt często; można to zrobić rzadziej niż raz w miesiącu.

Ciągłe przełączanie karty graficznej do pełnego obciążenia może zawsze skutkować awarią karty. W większości przypadków karta musiałaby działać z pełną prędkością przez ponad rok, aby tak się stało, chociaż przebieg może się różnić w zależności od modelu, producenta i ogólnego stanu karty. Elektronika zawsze jest podatna na problemy produkcyjne, które często pojawiają się dopiero po przejściu urządzenia przez przysłowiową wyciskarkę. Biorąc to pod uwagę, jest tu wielu górników, którzy widzieli, jak ich karty z czasem zawodzą, a nawet zapalają się.

W przeciwieństwie do gier i innych zadań obliczeniowych, kopanie kryptowalut prawie stale uruchamia procesor graficzny z pełną wydajnością. Nawet testy warunków skrajnych utrzymują to tylko przez tak długi czas, zanim ryzykują uszkodzenie kart. Jakiekolwiek wydobywanie kryptowalut będzie obciążać kartę do granic jej możliwości tak długo, jak jest uruchomiona. To prawda, większość modeli radzi sobie z tym z łatwością, ale zawsze będzie to wpływać na kartę w taki czy inny sposób. Efekty te mogą nie ujawnić się od razu. Jedna z moich własnych kart działała dobrze przez miesiące po roku wydobywania altcoinów, a potem nagle zaczęła się artefaktować.

To, czy nadchodząca linia procesorów graficznych AMD i NVIDIA poświęconych wydobywaniu kryptowalut będzie cierpieć z powodu tych problemów, dopiero się okaże. Musi być powód, dla którego te karty są lepiej przystosowane do tego zadania w porównaniu do zwykłych GPU. Jak dotąd ujawniono opinii publicznej bardzo niewiele szczegółów dotyczących tych procesorów graficznych. Oczywiście będą bardziej wydajne, ale mogą również poprawić się pod innymi względami, takimi jak lepsze obsługiwanie ładunków i wolniejsza degradacja. Z reguły ludzie, którzy dobrze dbają o swoje GPU, rzadko mają problemy.

O autorzeJdebuntJP Buntinx jest entuzjastą FinTech i Bitcoin mieszkającym w Belgii. Jego pasja do finansów i technologii uczyniła go jednym z wiodących niezależnych twórców bitcoinów na świecie, a jego celem jest osiągnięcie takiego samego poziomu szacunku w sektorze FinTech.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy